Povodom protesta porodice Mihajlo iz Banjaluke, oglasili se i vlasnici firme „Kolorit“. „Ne osjećamo odgovornost“, kažu u saopštenju i navode da je njihov naredni korak - tužba.
Boja koju su kupili u banjalučkoj firmi “Kolorit”, kažu, izazvala je kožne probleme kod njihove djece koja su spavala u spornoj prostoriji. Međutim, iz „Kolorita“ kategorično negiraju svaku odgovornost sa ovim slučajem.
„Naša firma posluje već 18 godina po svim evropskim standardima, jer proizvode plasiramo i na područje EU. Samo u 2014. godini proizvedeno je 850 tona ove vrste proizvoda sa kojom je okrečeno 3.400.000 m2 zidova. Nijedne reklamacije poput ove koju iznosi g-din Mihajlo nije bilo“, stoji u saopštenju za medije.
Područna Privredna komora Banjaluka pozvala je nadležne organe da ispitaju cjelokupni slučaj u vezi sa preduzećem "Kolorit" i da u skladu sa pozitivnim zakonskim normama utvrde činjenično stanja radi zaštite potrošača, ali i samog proizvođača.
„Gospodin Mihajlo je bez ikakvih konkretnih dokaza optužio i time narušio ugled našeg preduzeća koje zapošljava 50 radnika i redovno izmiruje sve svoje obaveze kako prema državi tako i prema svojim radnicima i dobavljačima. Nijedno laboratorijsko ispitivanje nije pokazalo štetnost boje na ljudsko zdravlje i okolinu.
Maksimalno dozvoljena količina isparivih spojeva za unutrašnje boje, po evropskim zakonima, je 30 g/l, a učešće u našem proizvodu je preko 20 puta manje. Gospodin Mihajlo nije tražio razloge nastalih problema na nekoj drugoj strani, jer ne treba zanemariti činjenicu da je njegova ćerka učenik četvrtog razreda srednje hemijske škole i iz tog razloga je moguće da je na taj način došla u dodir sa štetnim hemikalijama“, ističu iz „Kolorita“.
U saopštenju se navodi i da na ovaj način porodica Mihajlo želi da stekne finansijsku korist.
„Pozadina istupa gospodina Mihajla je pokušaj pribavljanja finansijske koristi na koji mi nismo pristali, jer ne osjećamo nikakvu odgovornost za nastalu situaciju.On je, nakon ponovnog krečenja zidova, tražio novac za kompletan namještaj u sobi, postavljanje novog parketa, pa čak i izmjena instalacija (radijatora i dr.). Nakon našeg kategoričnog odbijanja, on se pojavio u medijima. Kupac nema nijedan materijalni dokaz o navodnoj štetnosti za zdravlje isporučene boje za krečenje. Želimo da naglasimo da nam je žao zbog zdravstvenih problema ali mi zaista ne osjećamo nikakvu odgovornost“, kažu iz Kolorita.
"Napominjemo da poslije ovoga, nećemo komunicirati preko medija i da je sljedeći korak podnošenje tužbe protiv kupca zbog narušavanja ugleda naše kuće i eventualnih gubitaka u poslovanju", saopšteno iz firme "Kolorit".
U Područnoj privrednoj komori navode da "Kolorit" posjeduje sve potrebne sertifikate i ateste izdate od domaćih i inostranih kontrolnih institucija, kao i da samo adekvatne stručne analize mogu dati rezultate koji će ukazati na kvalitet finalnog proizvoda, saopšteno je iz ove komore.
Područna privredna komora napominje da je riječ o respektabilnom domaćem preduzeću koje ima stalni rast proizvodnje sa intencijom povećanja obima poslovanja i izvozne orijentacije i da neadekvatne i proizvoljne informacije mogu izazvati nesagledive štete privrednom subjektu u njegovoj ekspanziji.
Porodica Mihajlo iz banjalučkog naselja Dragočaj početkom novembra okrečila je dječiju sobu, a nakon prespavane noći, prema ljekarskom nalazu, 18-godišnja kćerka Nikolina se probudila sa otokom lica, vrata, usne šupljine i flekama, što je upućivalo na dermatitis i kandidu.
Spornu boju i toner kupili su u firmi "Kolorit". Prema tvrdnji porodice Mihajlo, gradski inspektor je zabranio korištenje sobe i naložio sanaciju, jer je konstatovao da se osjeća nespecifičan miris.