O tome da li je u redu da se Prijedlogom novog Zakona o javnom redu i miru RS Internet tretira kao javno mjesto mišljenja domaće javnosti su oprečna. Mi smo pitali stručnjaka šta misli o tome.
Šta na ovu temu kaže domaća javnost saznajte na Twiteru, tako što ćete pretražiti tag #SamoPozitiva
“Kada je u pitanju prijedlog Zakona, dio koji mogu komentarisati se odnosi na proširivanje shvatanja javnog prostora na društvene mreže. Naime, u prijedlogu stoji da se i preko društvenih mreža mogu organizovati određeni prekršaji. Međutim, bez obzira na prijedlog koji je zaista preširoko postavio obrazloženje, mora se uzeti u obzir da društvene mreže jesu javni prostor, ali sa specifičnim odlikama”.
Društvene mreže su, ističe, dostupne, pristupačne i relativno jeftine (s obzirom da se internet protok plaća) i korisniku se napominje da ima slobodu uređivanja sadržaja kada je u pitanju odnos privatnog i javnog.
“Na primjer, svaka komunikacija na društvenoj mreži koja je označena kao javna, dostupna svim korisnicima interneta, ne razlikuje se od javno napisane ili izgovorene riječi. Naravno, specifičnosti javnog prostora na društvenoj mreži se kriju u mogućnosti sakrivanja identiteta i u teoretski neograničenom prostoru”, dodaje Vukojević..
Prema njegovim riječima, Prijedlog novog zakona ostavlja mnogo prostora za zloupotrebu obe strane – i vlasti i korisnika.
“Zbog toga sam mišljenja da su društvene mreže previše javne, što nudi ogromnu mogućnost zloupotrebe i sa pozicije korisnika i sa pozicije vlasti. Prvi je mogu zloupotrebljavati tako što će se braniti slobodom govora, ne obraćajući pažnju na odgovornost i govor mržnje; drugi mogu vršiti zloupotrebu tako što si ostavljaju širok prostor za definisanje onoga što je prekršaj, a šta nije”, ističe naš sagovornik.
Dakle, sa pozicije definisanja javne sfere, društvene mreže ispunjavaju većinu uslova, smatra Vukojević i dodaje da se mora imati u vidu specifičnost interneta kao novog medija.
“Svjetski teoretičari, poput Džona Kina, već deceniju pišu o tome kako internet zajednice predstavljaju mikro javne sfere, koje nemaju prostorno određene granice”, podsjeća Vukojević.
Novinari pozvali Vladu RS da povuče Prijedlog zakona o javnom redu i miru i odustane od nedemokratskih mjera.
"Upravni odbor Udruženja/udruge BH novinari ocjenjuje neprihvatljivim prijedlog Vlade Republike Srpske da u novom Zakonu o javnom redu i miru definiciju javnog mjesta proširi na internet i društvene mreže, sa ciljem ograničavanja slobode izražavanja putem interneta, kao i kažnjavanja njihovih korsnika i posjetitelja visokim novčanim i zatvorskim kaznama", stoji u saopštenju.
Proširivanje definicije “javnog mjesta” iz stvarnog na virtualni svijet predstavalja najgrublji oblik pravnog nasilja nad slobodom izražavanja i zavođenje cenzure nad internetom, što je u direktnoj suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i Međunarodnim paktom o građanskim i političkim slobodama. Ovi dokumenti, u najkraćem, promoviraju slobodu mišljenja i izražavanja, kao i primanja i prenošenja informacija i ideja “bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice”.
Udruženje novinara BiH podsjeća Vladu RS kako Vijeće Evrope čak nalaže potpuno suprotna postupanja od rješenja kakva su predložena u novom Zakonu o javnom redu i miru. Ova evropska institucija poziva vlade zemalja članica Vijeća Evrope da unapređuju slobodu izražavanja na internetu na način da donose zakone i praktične mjere koje će “spriječiti svaki oblik državne i private cenzure” nad internetom i društvenim mrežama.
U tom kotekstu, namjera Vlade RS da pravno osigura “zarobljavanje” interneta u javni prostor pod vlastitom kontrolom, u najmanju ruku kao da je riječ o Trgu Republike Srpske ili Trgu Krajine a ne globalnoj svjetskoj i komunikacijskoj mreži, predstavlja postupak bez presedana, čije donošenje može rezultirati zatiranjem kritičkog mišljenja i propitivanja rada javne vlasti, kao i zabranu iznošenja stavova i ideja koje nisu po volji vladajućim strukturama u ovom entitetu, navodi Udruženje BH novinara.
Zbog toga Upravni odbor BH novinara poziva Vladu RS da hitno povuče iz parlamentarne procedure Zakon o javnom redu i miru, te javno odustane od nedemokratskih mjera i postupanja suprotnih potrebama i interesima građana Republike Srpske.