• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Smrt u RS najjeftinija

Autor mondo.ba

Za duševnu bol porodicama koje su izgubile najmilije u tragičnim slučajevima, pravosuđe RS isplaćuje najmanje iznose u regionu i Evropi.

Bilo da se radi o smrti bliskog člana porodice uzrokovanoj greškama ljekara, saobraćajnim nesrećama ili ubistvima, iznosi koje sudovi širom RS određuju ne prelaze 12.000 KM. Neki su čak i manji, piše EuroBlic.

Osim mizernog iznosa, sudski postupci pred nadležnim sudovima traju nekoliko godina, pa dobar dio oštećenih i ne želi ulaziti u ove procese.

Primjer porodice Aleksandra Benovića, mladića koji je u decembru 2009. preminuo usljed greške ljekara Univerzitetske bolnice KC Banjaluka, otkriva sve apsurde pravnog sistema RS.

Ne samo da je postupak trajao gotovo četiri godine, već je porodica pokojnika morala trošiti dodatna sredstva kako bi dobili nalaz vještaka medicinske struke, iako se gotovo identičan nalaz koristi u drugom postupku protiv ljekara koji se terete za nesavjesno liječenje Benovića?!

Koliko naše pravosuđe zaostaje za drugim kada su u pitanju isplate za pretrpljenu duševnu bol najbolje pokazuje primjer iz FBiH, gdje sudovi isplaćuju duplo veće iznose - oko 25.000 KM.

U narednom periodu sudovi u Federaciji ovaj iznos će povećati na 30.000 KM.

Hrvatska

Za smrt bračnog druga i djeteta Hrvatska isplaćuje 220.000 kuna, za gubitak ploda roditeljima se isplaćuje 75.000 kuna, a za smrt brata ili sestre takođe 75.000 kuna.

U zemljama regiona, poput Srbije i Hrvatske ovi iznosi prelaze 50.000 KM u zavisnosti od toga koji član porodice je izgubio život - dijete, roditelj ili drugi.

Pravni stručnjaci u BiH jednoglasni su u stavu da na ovakav način pravosuđe RS degradira svoje građane. Suština je kako kažu, u orijentacionim mjerilima koja postoje svuda i koja određuju vrhovni sudovi. Svuda, samo ne u Srpskoj.

Advokat Faruk Balijagić iz Tuzle podsjeća da su iznosi za isplatu nematerijalne štete za pretrpljenu duševnu bol u Federaciji BiH utvrđeni orijentacionim mjerilima prije nekoliko godina, te da se toga pridržavaju svi sudovi u ovom entitetu. Onda i ne čudi što je tamo život duplo vrijedniji nego u Srpskoj.

Balijagić je jedan od rijetkih advokata koji se može pohvaliti postupkom u kojem je za smrt radnika Željezare "Mital Stil" u Zenici, članovima porodice obezbijedio ukupan iznos od 720.000 KM i to vansudskom nagodbom!

Advokat Jevto Janković iz Banjaluke problem vidi u tome što glavnu riječ kada je u pitanju sudska vlast, vode političari, a ne pravni stručnjaci. "Nema države bez sudske vlasti koju trebaju činiti ljudi od struke, a ne podobni", izjavio je Janković.

Zaključuje da je jedno od rješenja prepisivanje onoga što već duži niz godina imaju evropske zemlje.

MJERILA SE USAVRŠAVAJU

Predsjednik Vrhovnog suda RS Želimir Barić kaže da je posljednji sastanak predstavnika pravosudnih institucija iz BiH na temu orijentacionih mjerila održan prošle sedmice u Sarajevu.

"Radna grupa je izradila prijedlog orijentacionih kriterijuma za utvrđivanje iznosa pravične novčane naknade nematerijalne štete, a sastanak za ujednačavanje sudske prakse održan je 26. marta u Sarajevu. Razmatrani su orijentacioni kriterijumi, ali isti nisu usavršeni radi potrebe da se izvrši detaljno usaglašavanje", zaključeno je u VS RS.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE