U Banskom dvoru u Banjaluci večeras je obilježen 3. decembar - Međunarodni dan lica sa invaliditetom.
Direktor Javne ustanove Centar "Zaštiti me" Banjaluka Zorica Kuzmanović Vasilić rekla je novinarima da ovakve manifestacije i uključivanje lica sa invaliditetom treba da se održavaju tokom čitave godine.
Podaci o osobama s invaliditetom u BiH prikupljeni su prvi put u Popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine i to na bazi izjave ispitanika. Po rezultatima Popisa, od ukupno 3.531.159 stanovnika u BiH 294.058 (8,33posto) osoba ima određeni stepen invaliditeta.
"Svakodnevno treba da razgovaramo o ovoj temi i da se djeca od samog rođenja upoznaju sa licima sa invliditetom i da svi zajedno živimo ne jedni pored drugih, kao što je naš moto, nego sa drugima u igri, radu i učenju", poručila je Vasilićeva, prenosi Srna.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović smatra da lica sa invaliditetom treba da budu integrisana u društvo i da daju svoj doprinos u onoj mjeri koliko to mogu.
"Ovdje posebno želim da apostrofiram ratne vojne invalide iz odbrambeno-otadžbinskog rata, čiji je status definisan Zakonom o prvima boraca", rekao je Savanović.
Savanović je istakao da Vlada i institucije Republike Srpske moraju učiniti maksimalne napore prema ratnim vojnim invalidima da se ti ljudi ne osjećaju hendikepiranim i odbačenim, već da su oni dio društva koji daje puni doprinos shodno svojim fizičkim i psihološkim mogućnostima u kreaciji i napretku društva.
On je rekao da je Vlada Republike Srpske do sada ukupno stambeno zbrinula 8.334 korisnika iz kategorije porodica poginulih i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije.
Savanović je rekao da je za ove kategije građana do sada u Repubici Srpskoj izgrađena 2.241 stambena jedinica.
Manifestaciji u Banskom dvoru su prisustvovali i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević, predstavnici banjalučkih organizacija i udruženja lica sa invaliditetom.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. decembra s ciljem da promovše razumijevanje problema invaliditeta u društvu, omogući osobama s invaliditetom ostvarenje svih prava i njihovu potpunu uključenost u društvo. Obilježavanje tog dana usvojila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1992. godine