• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Sistemski riješiti problem sa životinjama"

Autor SRNA

Na području grada Banjaluka ozbiljan problem predstavlja zbrinjavanje životinja i uklanjanje životinjskog otpada, što bi trebalo da bude sistemski riješeno

  Ovo je zaključak današnjeg skupa o integralnom upravljanju životinjskim otpadom i rješenjima za njegovo zbrinjavanje.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić ocijenio je da je inicijativa Centra za razvoj poljoprivrede i sela o ovoj temi veoma dobra i da predviđa metode zbrinjavanja životinjskog otpada, saopšteno je iz Gradske uprave.

"Razgovaramo o setu problema koji postoje u oblasti zbrinjavanja životinjskog otpada. Centar je dao prijedlog na koji način u gradu, ali i regionalno, pristupiti upravljanju životinjskim otpadom i zbrinjavanju životinja", rekao je Radojičić.

On je istakao da su segment toga nezbrinute životinje, od pasa do krupnijih životinja.

"Ovaj problem trebalo bi da rješavamo nekim vidom organizovanog karantina, što kod nas nije slučaj. Imamo azil za pse, ali na njega imamo dosta primjedaba građana u smislu da bi trebalo da radi u boljim uslovima, a i za druge životinje se moraju obezbijediti organizovani načini zaštite ili čuvanja. Ozbiljan je i problem životinjskog otpada i njegovog uklanjanja, zbrinjavanja ili prerade, što je u mnogim zemljama profitabilna djelatnost", dodao je Radojičić.

On je pozvao i republičke institucije da se uključe, jer na nivou Republike Srpske nema organizovanog zbrinjavanja životinjskog otpada.

Direktor banjalučkog Centra za razvoj poljoprivrede i sela Draško Ilić rekao je da se na osnovu izvršenih analiza došlo do zaključka da u gradu nastaju nove divlje deponije, odnosno da nema nekoliko veoma bitnih kapaciteta koji bi trebalo da postoje u oblasti zbrinjavanja životinja.

On je istakao da postoje brojni pozivi kontrolnim organima zbog nepropisnog odlaganja životinjskog otpada, što kasnije izaziva zagađenje životne sredine, odnosno zemljišta i voda.

"Nemamo sistemsko zbrinjavanje životinjskog otpada i zbog toga smo registrovali brojna nekontrolisana životinjska groblja. Smatramo da je ovo jedno od veoma važnih pitanja sa kojima se suočavamo, jer je ovdje riječ o uticaju na život i zdravlje ljudi. Nakon nekoliko decenija nebrige o otpadu, vrijeme je da razmišljamo o tome kao o profitabilnom poslu, da možemo doći do obnovljivih izvora energije i novih radnih mjesta, ali i kao o vrlo bitnom pitanju za našu životnu sredinu", rekao je Ilić.

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

su

Ljudi su krivi za takvo stanje a i političari i na kraju kad pogleda čovjek,opet su žživotinje dobre u odnosu na pojedine ljude.

Ljubinko Tepić

Čipovati životinje.uvesti kazne za nebrigu.životinja pa zatim o azilu životinja .kod nas sve naopako..,,

MONDO REPORTAŽE