Učenici Srednje elektrotehničke škole Sarajevo i Osnovne škole "Petar Petrović Njegoš" Banjaluka pobjednici su naučnog školskog takmičenja "Lajk za naučnu ekipu".
Takmičenje je organizovano u sklopu projekta "Zeleni ekonomski razvoj" koji provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), uz finansijsku podršku Vlade Švedske, Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.
Kako je kazao projektni menadžer projekta "Zeleni ekonomski razvoj" Elvis Hadžikadić, danas je u Pozorištu mladih u Sarajevu prezentovano finalnih sedam radova, koji su u konkurenciji 27 škola iz cijele BiH izabrani za najbolje.
"Na ovaj način želimo dati podršku mladim, talentovanim ljudima u kreiranju inovativnih ideja, te da im damo mogućnost da unaprijede znanja u području energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i zaštite okoliša. Želimo da sutra budu u stanju da svoja znanja iskoriste i prenesu, a možda će ovo takmičenje nekima pomoći da odaberu karijere i zanimanja", kazao je Hadžikadić.
Takmičenje je obuhvatilo grupne naučne radove starijih osnovaca i srednjoškolaca iz BiH o temi energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Adi Memić, član ekipe Srednje elektrotehničke škola Sarajevo koja je osvojila prvo mjesto projektom "pametne rasvjete", naglašava da njegovom timu prvo mjesto znači mnogo i daje podsticaj za rad na novim projektima.
"Projekt je zamišljen za lokalnu zajednicu koja bi pametnom rasvjetom uštedila oko 80 posto energije. Pobjeda znači da radimo nešto dobro i pametno, te da nam naša škola daje dovoljno znanja da iznesemo ovakve projekte", izjavio je Memić.
Drugi sekretar Ambasade Kraljevine Švedske u BiH Emil Johansson ističe da je zadovoljstvo gledati buduće lidere koji će u vrhu svojih prioriteta imati energetsku efikasnost i zaštitu okolišta.
"Švedska je opredijeljena da pomogne u BiH u rješavanju izazova u ovim oblastima. Predani smo očuvanju okoliša i nauci, a mnogi svjetski naučnici su počeli kao i ova djeca ovdje, u učionici podučeni insirativnim profesorom. Nadam se da će i djeca iz BiH postati poznati naučnici i jednoga dana u Štokholmu primiti Nobelovu nagradu za svoj rad", poručio je Johansson.
Finalne radove takmičenja "Lajk za naučnu ekipu" napravili su učenici škola iz Banjaluke, Bihaća, Ključa, Mostara, Sarajeva i Teočaka.