• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sjećanje na nevino stradale Srbe u Sarajevu

U Staroj pravoslavnoj crkvi u Sarajevu su prislužene svijeće za srpskog svata Nikolu Gardovića koji je mučki ubijen na Baščaršiji 1. marta 1992. godine.

 Sjećanje na nevino stradale Srbe u Sarajevu Izvor: MONDO

Svijeće su prislužene i za ostale nevino stradale Srbe u Sarajevu.

Predsjedavajući Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac, koji je sa saradnicima prislužio svijeće, rekao je novinarima da su Srbi stradali ''pod najezdom određenih politika koje su dolazile iz Sarajeva tih godina, i to samo zato što su bili Srbi, pravoslavci''.

''Ovo je za mene jedan od najtužnijih dana, ali to bi trebalo da bude tužan dan i za BiH, jer su prije 20 godina dva naroda preglasala treći i time potvrdila teze koje su se tih dana mogle čuti u Skupštini BiH da postoje političke snage koje žele da žrtvuju mir za suverenu BiH'', istakao je Košarac.

On je izrazio razočaranje što je tada ova poruka, ali i generalna politika muslimanskog lidera Alije Izetbegovića, čije su osnove sadržane u ''Islamskoj deklaraciji'', dobile podršku i dijela međunarodne zajednice.

Košarac je izrazio bojazan da, možda, čak i danas, kao što je to bio slučaj prije 20 godina, ponovo nekome smeta srpska zastava, što je označio kao veoma lošu poruku ''multietničkog'' Sarajeva.

Milka Kokot, kojoj su 4. maja 1992. godine na kućnom pragu u Vrbovskoj ulici u sarajevskom naselju Aneks komšije muslimani svirepo ubili brata Dragana Stanišića (25) i oca Gojka (53), istakla je da su mnoge srpske majke već početkom 1992. godine počele da nose crninu zbog tragičnog gubitka najdražih.

"Svijeće smo danas prislužili, ne samo za Nikolu Gardovića, nego i za sve ostale sarajevske Srbe", rekla je Kokot i ponovila da danas čak 263 srpske porodice sa područja Sarajevsko-romanijske regije još traže svoje najmilije koji su stradali tokom rata u Sarajevu i čiji ostaci ni nakon 20 godina nisu pronađeni.

Današnjem pomenu stradalim sarajevskim Srbima prisustvovali su i šef Operativnog tima Vlade Republike Srpske za traženje nestalih Goran Krčmar, zamjenik ministra pravde BiH Srđan Radulj i predstavnici Udruženja porodica poginulih boraca, nestalih i zarobljenih lica Istočnog Sarajeva.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE