• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH ima najbogatije zatvore u Evropi

BiH dnevno po zatvoreniku izdvaja 90 evra, što je evropski prosjek. Hrvatska izdvaja pet, Makedonija 11,5, a Srbija i Crna Gora po 15 evra

 BiH ima najbogatije zatvore u Evropi Izvor: MONDO

Boravak jednog zatvorenika u zatvorima u BiH poreske obveznike dnevno košta čitavih 90 evra, što na mjesečnom nivou dostiže oko 2.700 evra, a BiH svrstava u rang najbogatijih zemalja Evrope po ovim izdvajanjima.

Pokazuje to analiza Savjeta Evrope o zatvorskim sistemima u svim zemljama članicama ove institucije, a koja je objavljena početkom ovog mjeseca. Analiza je rađena na osnovu podataka koji su prikupljani tokom 2010. i 2011. godine od strane Instituta za kriminologiju i krivično pravo Univerziteta u Lozani, prenosi "Glas Srpske" .

Od ukupnog broja zatvorenika, uključujući i one koji su pritvoreni pred suđenje, u zatvorima u BiH u 2011. godini boravilo je 2.745 zatvorenika, od čega 20 u pritvorskim jedinicama BiH, Republici Srpskoj 1.054, a u FBiH 1.671 zatvorenik.

Od zemalja regiona najviše zatvorenika ima Srbija, i to 10.955, Hrvatska 5.084, dok je u Crnoj Gori pritvorenih 1.328, a u Sloveniji 1.273.

Kada se pogleda stopa zatvorske populacije na 100.000 stanovnika, vidljivo je da najviše zatvorenika ima Crna Gora, gdje je na 100.000 stanovnika zatvoreno 214,2, slijedi Srbija sa 150,6 zatvorenika, te Hrvatska sa 115,2 zatvorenika.

Na 100.000 stanovnika u zatvorima u FBiH boravi 58,3, a u RS 73,7 osoba.

Prema analizi Savjeta Evrope, prosječna dnevna suma koja je u 2010. godini potrošena po zatvoreniku u evropskim zemljama bila je 93 evra.

Iz budžeta BiH za lica koja budu osuđena pred Sudom BiH dnevno se po zatvoreniku daje 90 evra, dok se za osobe koje budu osuđene pred sudovima u RS dnevno izdvaja za boravak u zatvoru 29 evra, a u FBiH 34 evra.

U Hrvatskoj se dnevno po zatvoreniku izdvaja pet, u Makedoniji 11,5, a u Srbiji i Crnoj Gori po 15 evra. Najbliža BiH po ovim troškovima je Slovenija, sa 86 evra dnevno.

U troškove koji su uračunati po zatvoreniku u BiH ne spada bezbjednost, već zdravstvena zaštita, komunalni troškovi, održavanje evidencije zatvorenika, kao i prevoz, uprava, hrana i odjeća, te rehabilitacioni programi. Za razliku od BiH, zemlje regiona u izdvajanja za zatvorenike uračunale su i bezbjednost.

Savjet Evrope je naveo da se u FBiH nalaze 22 lica koja se smatraju opasnim prestupnicima. "Ova lica su pod bezbjednosnim mjerama i nalaze se u KPZ Zenica", navedeno je u analizi.

Što se tiče površine koju jedan zatvorenik ima u zatvoru, zemlje regiona su jednake, pa zatvorenik ima četiri metra kvadratna u RS, FBiH, Srbiji u Hrvatskoj. Zatvorenicima u Sloveniji je komotnije i imaju devet kvadrata.

Iz Savjeta Evrope su rekli da ova analiza pokazuje da je u polovini evropskih zatvora problem prenatrpanost.

Predsjedavajući Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije Parlamenta BiH Mile Lasić rekao je da u BiH ima prostora za unapređivanje stanja u zatvorima, od uslova smještaja, higijene, hrane.

"Komisija konstantno daje pojedinačne i generale preporuke, kojima traži da se nedostaci otklone", rekao je Lasić.

Prema nalazima Institucije ombudsmana za ljudska prava u BiH vidljivo je da zdravstvena zaštita u zatvorima u BiH gotovo ne postoji.

"Postoje žalbe osuđenih lica, koje se odnose na ugrožavanje bezbjednosti. Ono se manifestuje kroz ucjene, obavezu obavljanja određenih poslova, verbalne uvrede, prijetnje", naveli su ombudsmani i dodali da su i uslovi smještaja loši, s obzirom na to da zatvori nisu namjenski pravljeni.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE