• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Školi u Goraždu ime po imamu Handžar divizije

Osnovna škola u Goraždu nosi ime po SS kapetanu Huseinu efendiji Đozu, koji je u 2. Svjetskom ratu bio imam zloglasne nacističke Handžar divizije.

 Školi u Goraždu ime po imamu Handžar divizije Izvor: MONDO

Kako piše sarajevski nedjeljnik "Slobodna Bosna", nakon rata Đozo je odležao pet godina zatvora zbog saradnje sa neprijateljem i "jer je svojim radom podigao moral u neprijateljskim jedinicama".

Redakciji "Slobodna Bosna" stigao je imejl roditelja djece iz škole koji su, kako se navodi, željeli da ostanu anonimni, a u kojem navode svoju ogorčenost zbog toga što škola u koju idu njihova djeca nosi ime po čovjeku koji je služio u nacističkoj vojsci i čije se fotografije u nacističkoj uniformi mogu lako naći na internetu.

Inače, prije promene naziva škola je nosila ime Nikole Tesle.

Prema dostupnim podacima, Đozo nije učestvovao u vojnim operacijama, ali je kao imam 28. Regimente učestvovao u brojnim aktivnostima i nosio oficirsku uniformu za nacističkim obilježjima i karakterističnom mrtvačkom glavom na fesu koji je bio zaštitni znak Handžar divizije.

Na jednoj od fotografija koje se mogu naći na internetu, Đozo prisustvuje obuci nacističkih vojnika u Nojhamer trening centru, zajedno sa kontroverznim jerusalimskim muftijom Haj Amin el Huseinijem koji se lično susretao s Hitlerom.

Đozo je, navodi se na sajtu Liveworldnews.com, lično pisao Hajnrihu Himleru zahvaljujući mu na donacijama i podršci u osnivanju imamske škole:

"Smatram svojom dužnošću izraziti zahvalnost Rajšfireru u ime divizijskih imama i stotina i hiljada siromašnih u Bosni. Spremni smo položiti naše živote u borbi za velikog vođu Adolfa Hitlera i Novu Evropu", stoji u pismu.

Nedjeljnik navodi da je interesantno to da je Đozo bio i Titov prevodilac na njegovim putovanjima po arapskim zemljama...

O Đozinoj saradnji sa Himlerom, dodaje se, pisao je i njemački magazin "Fokus".

U Đozinim biografijama, period od 1941.-1945. se uglavnom preskače, a ističe njegovo reformatorsko djelovanje, kao i to da je studirao na čuvenom Al-Azharu u Kairu.

Od 1960. Đozo radi u Vrhovnom islamskom starešinstvu gdje je ostao sve do smrti 1982. godine. Tokom šezdesetih i ranih sedamdesetih godina, bio je i honorarni profesor Gazi Husrev-begove medrese, navodi nedjeljnik.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE