• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CIA: BiH u svjetskom vrhu po broju džihadista

Autori mondo.ba Autori Agencije

BiH je na četvrtom mjestu u svijetu po broju članova ekstremističke organizacije "Islamska država" u odnosu na ukupan broj stanovnika, objavila je američka Centralna obavještajna agencija (CIA).

Ova agencija u izvještaju navodi da se na strani "Islamske države", koja je zauzela dio Iraka i Sirije, bori 350 državljana BiH koji su otišli u džihad, odnosno 92 na milion stanovnika, pišu "Nezavisne novine".

List prenosi alarmantne podatke iz najnovijeg izvještaja američke Centralne obavještajne agencije (CIA).

U izvještaju je precizirano da se u ovom trenutku na strani IS-a, organizaciji koja je zauzela dio Iraka i Sirije, bori 350 bosansko-hercegovačkih državljana koji su otišli u džihad, odnosno 92 na milion stanovnika.

Takva masovnost u odnosu na ukupan broj stanovnika BiH, navodi banjalučki dnevnik, u ovom segmentu državu svrstava na neslavno četvrto mjesto u svijetu, odmah iza Jordana (315 boraca IS-a na milion stanovnika), Tunisa (280) i Saudijske Arabije (107).

I dok se Islamskoj državi priključuje sve više dobrovoljaca i iz BiH čini se da bezbjednosni i politički aparat u zemlji, navodi banjalučki dnevnik, problemu pristupa "prilično obezglavljeno", da li zbog kompleksne političke situacije, izborne godine, ili nekog drugog faktora.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku i sigurnosne studije u Sarajevu Sakib Softić upozorava da sama činjenica što su 350 dobrovoljaca iz BiH, mahom muslimani, "Bošnjake može staviti u poziciju da budu tretirani kao bezbjednosna prijetnju na Balkanu".

"I sama država BiH može biti tretirana kao bezbjednosna prijetnja, zbog čega države u okruženju i Evropskoj uniji mogu da počnu da razmišljaju o preduzimanju mjera. Dakle, ukoliko BiH ne preduzme radikalne korake ka uklanjanju tog zla, dovodi se u složenu situaciju", upozorava Softić i naglašava da učestvovanje na stranim ratištima mora biti kažnjivo.

Predsjedavajuća Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost parlamenta BiH Dušanka Majkić smatra da problem postoji godinama, ali da nema spremnosti da se o tome i govori.

"Čak i kada je napravljen zakon on se ne sprovodi, a onda kada su preduzimane velike, pompezne akcije, više su poslužile kao upozorenje tim ljudima da se sklone", ističe Majkić i, takođe, upozorava da odlazak džihadista iz BiH u IS može da postane veliki regionalni problem.

Inače, na neslavnoj listi odmah iza BiH su Kosovo (83 džihadista IS-a na milion stanovnika), Albanija (46), Palestina (28) i tek onda velike evropske države poput Danske, Francuske, Velike Britanije, Holandije...

Kada je riječ o ukupnom broju pripadnika IS-a iz pojedinih zemalja, Saudijska Arabija i Tunis su neprikosnoveni, sa po oko 3.000 dobrovoljaca na strani ekstremista, iz Maroka ih se priključilo oko 1.500, a iz Jordana oko 900.

Od evropskih država prednjače Francuska, sa oko 930 džihadista, Velika Britanija (procjene se kreću od 600 pa do, čak, 2.000) i Njemačka sa više od 400, što je podiglo nivo zabrinutosti u ove tri ključne članice Evropske unije.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Bas me cudi

MONDO REPORTAŽE