• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li škotsko "da ili ne" utiče na Balkan?

Autor mondo.rs

Dok se zvanični Brisel ne izjašnjava po pitanju današnjeg referenduma o nezavisnosti Škotske, iz Evropske unije put Zapadnog Balkana stiže jasna poruka da za EU postoji samo jedinstvena Bosna i Hercegovina.

Sa druge strane, evropskog jedinstva i dalje nema kada je u pitanju kosovska nezavisnost, prenosi nemački radio Dojče vele.

Iako je nesumnjivo da bi škotski referendum mogao da ima značajne implikacije na dosadašnje evropske prakse i na sam Lisabonski ugovor, Brisel poručuje da je to prvenstveno "unutrašnje pitanje jedne zemlje-članice" i da će se o "različitim mogućnostima i opcijama" razgovarati u zavisnosti od ishoda glasanja.

I dok evropski zvaničnici redom ukazuju na član 49. Lisabonskog ugovora, koji govori o tome koje zemlje i pod kojim uslovima mogu postati članice Unije, analitičari upozoravaju na nedovoljnu konkretnost postojeće evropske politike u ovoj oblasti i na potrebu stvaranja "novog modela" za mogući niz otcepljenja teritorija unutar Evropske unije.

Iako izgleda da Brisel u samom trenutku održavanja referenduma u Škotskoj "plovi nepoznatim vodama", postoje i oni primeri gde je Evropa potpuno jasna i određena, navodi nemački radio.

Tako u Evropskoj komisiji kažu da neće biti paralela između referenduma o nezavisnosti Škotske i secesionističkih tendencija u Republici Srpskoj.

"Kada govorimo o Zapadnom Balkanu, tačnije o Republici Srpskoj, EU je tu vrlo jasna. Više puta smo ponovili da u potpunosti podržavamo teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine kao suverene i jedinstvene zemlje", kaže za Dojče vele portparol Evropske komisije, Peter Stano.

"Za nas postoji samo jedna BiH, a sve ideje i retorika o secesiji i podeli te zemlje jasno su odbačeni od strane EU", navodi on.

Povodom referenduma u Škotskoj u EK ponavljaju da se svi slučajevi eventualnih zahteva za otcepljenjem širom Evrope moraju posmatrati kroz specifičan kontekst istorije i uređenja date zemlje.

Referendum u Škotskoj održava se na temeljima Edinburškog sporazuma, usaglašenog između vlade u Londonu i škotskog parlamenta, koji je potpisala sama kraljica Elizabeta II.

Takvog zakonskog osnova nema recimo u slučaju referenduma za nezavisnost Katalonije od Španije, najavljenog za 9. novembar.

Kada je pak reč o BiH, evropski zvaničnici upozoravaju da eventualno otcepljenja entiteta nema ni zakonsko uporište i da bi predstavljalo kršenje međunarodnog prava.

Sa druge strane, pitanje Kosova opet ima svoje specifičnosti: "Ovde pozicija EU nije jedinstvena. Spoljna politika je i dalje u domenu zemalja članica, a njih pet ne priznaju nezavisnost Kosova", kaže Stano i dodaje da to "ne menja ništa kada je u pitanju evropska perspektiva Kosova koja je tu.

U Evropskoj komisiji kažu da je Unija opredeljena po pitanju evropske budućnosti kako Kosova tako i jedinstvene BiH i celog regiona.

Ostaje tako da se vidi da li će se zemljama Zapadnog Balkana na putu za članstvo u EU pridružiti i eventualni novi kandidati i koji će uslovi važiti za one sa mogućm višegodišnjim evropskim iskustvom, zaključuje Dojče vele.

Tagovi

EU

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Dao bi ja vama pravi odgovor ali znam nece te ga objaviti. Kosovo onako BiH ovako uh ama nema Bosne pa ti ga bilo ovako ili onako a to i EU dobro zna

MONDO REPORTAŽE