Potpredsjednik SDS-a Ognjen Tadić rekao je da u ovom trenutku nijedan politički blok u Republici Srpskoj nije dostavio 42 potpisa narodnih poslanika za imenovanje mandatara za sastav nove vlade.
"Ustavna pozicija predsjednika Republike u tom smislu nije ključna, jer predsjednik ima obavezu da mandat da onome ko donese potpise 42 poslanika", rekao je Tadić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da DNS i SP odbija bolje pozicioniranje sa Savezom za promjene i prihvata
neuporedivo slabije pozicije od SNSD-a, ali da to nije problem Saveza za promjene.
"Na ove izbore samo je SNSD izašao sa tezom da je sve dobro i da ne treba ništa mijenjati, a sve druge stranke, uključujući i DNS i SP, koji su bili dio vlasti, rekli su da stvari treba mijenjati. SDS ne može da odgovori zašto bilo koja od tih stranaka koje su rekle da žele promjene, iako su im ponuđeni ozbiljni instrumenti za to, odustaje od toga i prihvata saradnju sa onim koji je jedini rekao da ništa ne treba mijenjati", rekao je Tadić.
Govoreći o formiranju vlasti na nivou BiH, Tadić je rekao da je sporazum o programskim principima za djelovanje zakonodavne i izvršne vlasti u BiH potpisalo pet stranaka - SDS, PDP, NDP, SDA i DF i da na taj način imaju 21 poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine.
"Taj dokument je otvoren i nadam se da bi DNS, takođe, mogao da potpiše taj dokument, jer su i oni po svojoj prirodi narodna stranka", rekao je Tadić.
Odgovarajući na pitanje da li će biti zastoja u funkcionisanju Doma naroda Parlamentarne skupštine ukoliko se većina u Predstavničkom domu formira bez HDZ-a, Tadić je rekao da u ovom trenutku "ne bi bilo korektno izazivati polemiku sa liderom ove stranke Draganom Čovićem" i da on sam treba da odluči da li će ući u koaliciju narodnjačkih stranaka.
"Čović je ozbiljan političar i on se niti u jednom momentu ne bi igrao sa sudbinom HDZ-a i hrvatskog naroda. Čović će sam da odluči o tome i niko ga neće forsirati, postavljati uslove, ucjenjivati i provocirati", rekao je Tadić.
Komentarišući optužbe SNSD-a na račun sporazuma, Tadić je rekao da mu je žao što neki nisu razumjeli ni izjavu potpisanu sa Evropskom narodnom strankom, pa se sada vidi da je kod SDS-a politika pitanje kontinuiteta i ozbiljnosti.
Govoreći o rješavanju pitanja državne i vojne imovine, Tadić je rekao da Srpska treba da dođe do onoga što može da koristi za svakodnevne potrebe građana, kao što je urađeno sa kasarnom "Vrbas" u Banjaluci ili sa kasarnom "Jajce" kod Sarajeva u Federaciji BiH.
"To je do sada bilo blokirano iz potpuno nejasnih razloga. Mi ćemo te propise pisati tako da će biti dostupni svim građanima i iz čega će se jasno vidjeti da na taj način nisu oštećeni ni Republika Srpska, ni FBiH, niti je izvršen prenos nadležnosti", pojasnio je Tadić.