Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da će koalicija SNSD-DNS-SP u posljednjoj sedmici novembra uspjeti da konstituiše novo rukovodstvo Narodne skupštine RS, te izrazio nadu da će Vlada Srpske biti formirana do Nove godine.
Dodik je nakon sastanka delegacija SNSD-a i SDA u Sarajevu rekao novinarima da SDA još nije odlučila sa kojim strankama iz Republike Srpske je spremna da pravi koaliciju na nivou BiH.
"Jednako su udaljeni ili približeni od oba bloka stranaka. Mi smo spremni, kao što smo partneri sa HDZ-om BiH, da i sa SDA pokušamo da naprivimo ozbiljnu strukturu vlasti koja će pogotovu raditi na ekonomskim pitanjima", rekao je Dodik.
On je istakao da je za SNSD i SDA prihvatljiv princip da različiti nivoi vlasti u BiH treba da budu korespodentni što je više moguće, odnosno da iste koalicije budu na različitim nivoima.
Dodik je naglasio da je odluka na SDA koga će izabrati za partnera iz Republike Srpske.
"Ne želimo da utičemo na njihovo odlučivanje, niti želimo da se shvati da smo mi ovde utrčali da bi se upucavali i ubacivali", rekao je Dodik, dodavši da je zbog procedura realno očekivati da će Savjet ministara BiH biti formiran u februaru ili martu 2015. godine.
Prema njegovim riječima, stranačke delegacije usaglasile su da naredni četvorogodišnji mandat nove vlasti treba da bude posvećen velikom zajedničkom cilju, a to je da BiH postane kandidat za članstvo u EU.
"Ako to učinimo to će biti veliki uspjeh. To je cilj vlasti u narednom periodu, koji zavisi i od EU. Nakon toga se treba posvetiti nizu ekonomskih mjera, jer su tržište i realni sektor u BiH potpuno ugroženi liberalizacijom koju su nam u bitnoj mjeri nametnuli stranci", naveo je Dodik.
On je naveo da je opredjeljenje SNSD-a da mehanizam koordinacije i pitanje "Sejdić-Finci" ostaju prioritet u odnosu prema Evropskoj komisiji.
"Ostaćemo na dosadašnjim poznatim politikama, a tu je vjerovatno i ova nova inicijativa iz EU u vezi sa setom ekonomskih reformi koje bi trebale da idu ka rastu ekonomije u BiH i u oba entiteta", rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da je potrebna zajednička borba protiv terorizma u BiH, koji nesumnjivo može postati problem, te da je potrebno preventivno i dodatno preduzeti napore da do toga ne dođe.
"Vidljiva je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije u BiH, ali za tu borbu je potrebno efikasnije pravosuđe, agilan tužilački aparat u BiH i efikasni sudovi, jer bez toga nema borbe protiv kriminala i korpupcije", ocijenio je Dodik.
Kada je riječ o obrazovanju, Dodik je naveo da je SNSD spreman da zajedno sa partnerima u Federaciji BiH prođe kroz standarde koji važe u oba entiteta i da se eventualno usaglase novi.
Zamjenik predsjednika SDA Bakir Iztbegović rekao je da će SDA tokom narednog vikenda razgovarati sa predstavnicima Saveza za promjene, nakon čega će donijeti odluku o budućem partnerstvu sa strankama iz Srpske.
Izetbegović je naveo da tokom razgovora nije bilo naročitih razmimoilaženja kada je riječ o programskim principima na kojima će se zasnivati nova vlast, ali je konstatovano da ima problema oko detalja.
Prema njegovim riječima, SNSD i SDA su saglasni da je kao prioritet potrebno rješavati mehanizam kooridnacije i pitanje "Sejdić-Finci", nastaviti borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije tako što će se mijenjati pravosuđe, raditi na oporavku privrede, smanjenju javne potrošnje i uklanjanju diskriminacije u obrazovanju.
"Razgovarali smo o stanju u zemlji, promjenama koje će nas povesti boljoj budućnosti, kao i potrebi promjene retorike u javnosti koja će stvarati bolji ambijent u zemlji", rekao je Izetbegović.
Dodik i Izetbegović potvrdili su da su upoznati sa pismom ministara inostranih poslova NJemačke i Velike Britanije zvaničnicima BiH.
Lider SNDS-a je ocijenio da je riječ o mekšim uslovima EU i da je jedna od preporuka brzo formiranje vlasti, ali da je naglasak da nove vlasti treba da provedu sve što se traži i da niko drugi to neće rješavati.
Izetbegović je rekao da je to upravo ono što je traženo kroz niz sastanaka u posljednje dvije godine.
"Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović je uporno tražio ovakvu promjenu kursa, da se BiH olakša put ka EU i da joj se ne daju preduslovi", rekao je Izetbegović.