Sjedinjene Američke države (SAD) mogle bi obustaviti pomoć Bosni i Hercegovini (BiH) ako ne stavi tačku na spor sa Crnom Gorom oko Sutorine, upozorio je predsjedavajući Parlamentarne skupštine NATO-a, američki kongresmen Majkl Tarner.
Prema informacijama tog lista iz diplomatije, Tarner je dostavio Izetbegoviću i taj dokument naslovljen kao Predog zakona o integritetu crnogorske granice (Montenegro Border Integrity Act).
Tarner je u pismu ocijenio i da problem Sutorine ”predstavlja pokušaj stvaranja teritorijanog spora za zaustavljanja integracija u evroatlanske institucije, kao što je NATO”.
Kongresmen Tarner je jedan od osnivača crnogorskog kokusa u američkom Kongresu i zagovornik ulaska Crne Gore u NATO.
Tarner se redovno sastaje sa crnogorskim zvaničnicima tokom njihovih posjeta SAD, a ranije je posjetio Crnu Goru. Sa kongresmenom se poslednji sastao predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić tokom posjete SAD početkom februara.
Tarner je bio gradonačelnik Dejtona kada su Slobodan Milošević, Alija Izetbegović i Franjo Tuđman potpisali takozvani Dejtonski sporazum kojim je prekinut rat u Bosni i uspostavljeno današnje ustavno - pravno uređenje BiH.
Predlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore utvrdio je Savjet ministara BiH početkom novembra prošle godine, nakon postupka razgraničenja koji je počeo 2008. Međutim, poslanik SDP-a Denis Bećirović podnio je rezoluciju kojom traži da Parlamentarna skupština BiH ocjeni neprihvatljivim ugovor o granici sa Crnom Gorom, navodeći da Sutorina pripada BiH.
Predstavnički dom BiH tek treba da se izjasni o rezoluciji. S druge srane, crnogorski zvaničnici tvrde da je Dejtonskim sporazumom i mišljenjem Badinterove komisije Sutorina teritorija Crne Gore.