• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kasnije o sankcijama protiv Dodika?

Visoki predstavnik Valentin Incko ocijenio je da više neće tolerisati blokade i nedostatak volje među Bošnjacima, Hrvatima i Srbima.

 Kasnije o sankcijama protiv Dodika?  Izvor: MONDO

On je rekao  dodao da će o eventualnim sankcijama protiv premijera Republike Srpske  Milorada Dodika biti, kako je rekao, odlučivano kasnije.

"Međunarodna zajednica više neće dopustiti da je neko vuče za nos. Nama pomaže i to da se susjedi, uključujući i Srbiju, pokazuju kao konstruktivni da podrže suverenitet BiH", istakao je Incko u intervjuu za njemački list "Špigl".

Na konstataciju novinara ovog magazina "da mediji u Sarajevu spekulišu o tome da bi konflikt između Bošnjaka i Srba uskoro mogao dovesti do novog rata", visoki predstavnik je istakao da se takve spekulacije moraju hitno prekinuti jer su mnogi ratovi počeli upravo riječima.

 "Riječi ponekad djeluju kao strijele i pogađaju direktno u dušu. Rane iz prethodnog rata, prije 14 godina, još nisu zaliječene", rekao je Incko. Komentarišući mogućnost da se na predstojećim izborima, najvjerovatnije, srpske i bošnjačke stranke takmiče sa nacionalističkim parolama koje ugrožavaju proces ujedinjena, Incko je rekao da je to, nažalost, tačno i  da raste nezadovoljstvo u narodu.

"Bilo bi dobro kada bi do tada nešto bilo urađeno, nešto kao što je vizna liberalizacija koja bi građanima BiH omogućila da putuju u Evropu. BiH mora krenuti evropskim putem", istakao je Incko.Komentarišući ocjenu bivšeg američkog ambasadora Vilijema Montgomerija da on u to ne vjeruje i da predviđa raspad BiH, Incko je rekao da je to neodgovorno od jednog tako visokog diplomate.

Incko je podsjetio da je Montgomeri rekao da bi BiH trebalo da dobije tri entiteta i da na taj način Bošnjaci, Srbi i Hrvati eventualno dobiju pravo da se izdvoje iz jedinstvene države.

On je ocijenio da visoki predstavnik Evropske unije, kada dođe do transformacije OHR-a u EUSR, više neće imati pravo da smijeni domaće političare u slučaju neadekvatnog ponašanja, ili da preuzme odlučujući uticaj u zemlji, ali neće ni biti bez mogućnosti da djeluje. Na pitanje da li će se visoki predstavnik i dalje zvati Incko on je rekao da bi se radovao tome.

List podsjeća da je međunarodna zajednica dala liderima u BiH malo više od sedam dana da se dogovore o ustavnim reformama i ocjenjuje da je Ustav koji je određen Dejtonskim sporazumom 1995. godine okončao rat, ali da se pokazalo da je skoro nemoguće da država funkcioniše kada se zna da administracija ima tri predsjednika, tri parlamenta i stotine ministara. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE