• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Njemačka štampa: Novi početak u BiH

Butmirski pregovori su posljednja šansa da BiH izađe iz političke pat-pozicije i da na vlast dođe nova generacija političara, pišu njemački mediji.

 Njemačka štampa: Novi početak u BiH Izvor: MONDO

List "Noje cirher cajtung" donosi članak pod nazivom "Novi početak u BiH", u kojem se pojašnjavaju pozicije pojedinih strana u pregovorima.

"Jedan od malobrojnih zajedničkih ciljeva političara u BiH je pristup Evropskoj uniji. Stoga se za pregovaračkim stolom na Butmiru nalazi i povjerenik za proširenje EU-a Oli Ren. On je ove pregovore označio kao posljednju šansu sadašnje generacije političara da svoju zemlju izvedu na put evropskih integracija. Evropska komisija je u svom nedavno objavljenom izvještaju oštro kritikovala pogoršanje političke klime u BiH. Jasno je stavljeno do znanja da se ova država može nadati kandidaturi za članstvo u EU samo ako ispuni sve kriterije za ukidanje funkcije visokog predstavnika“, piše "Noje cirher cajtung".

„Da je saradnja političara u BiH moguća ako imaju zajednički cilj, pokazao je primjer ispunjavanja uslova za bezvizni režim. Nakon šoka zbog negativnog izvještaja Evropske komisije, sredinom jula se u BiH ubrzao tempo reformi koje su bile preduvjet za ukidanje šengenskih viza. Ipak, za razliku od ustavnih reformi koje su sada na stolu, radilo se samo o ispunjenju različitih tehničkih preduslova", navodi list.

"Frankfurter algemajne cajtung" u srijedu donosi intervju s visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inckom. Intervju nosi ne baš optimističan naslov "Raste politička napetost". Incko ne smatra da se pregovori na Butmiru mogu nazvati "Dejton 2".

On navodi da bi za nešto što se zove "Dejton 2" morale da se provedu velike, opsežne reforme, što nije tema razgovora na Butmiru. Incko tvrdi da su reforme o kojima se sada pregovara mali koraci koji bi trebalo da iniciraju nadu i optimizam.

On je rekao kako je stanje u BiH sada mnogo bolje nego 1996. godine, ali da je politička napetost u zemlji najveća u posljednje tri godine. Govorio je i o pozicijama premijera Republike srpske Milorada Dodika.

"Dodik ima veliku političku odgovornost. On posjeduje veliki talent, kako u pozitivnom, tako i u negativnom smislu. Kada bi do izražaja došle njegove pozitivne strane, onda bi on čak mogao biti i lokomotiva koja bi cijelu regiju vukla u pravcu EU. Nažalost, on ima i tamnu stranu koja dolazi do izražaja na verbalnom polju. To otežava dijalog i napredak. Ne posežem rado za bonskim ovlaštenjima, ali ako budu ugrožene institucije Dejtona i dostignuća u proteklih 14 godina, onda međunarodna zajednica mora reagovati", izjavio je Incko.

Visoki predstavnik smatra da će budući specijalni izaslanik EU u BiH imati manja ovlaštenja od njega, ali istovremeno dodaje: "Sigurno da će i dalje postojati instrumenti koji će omogućiti monitoring provođenja Dejtonskog sporazuma. Jer, čak i kada OHR ode, Dejton ostaje na snazi. Specijalni predstavnik EU ostaje kao sudija koji će odlučivati u sporovima između političkih stranaka. Možda će raspolagati i nekim manjim mogućnostima za sankcije koje bi uključivale ukidanje podrške opštinama koje ne sarađuju, ukidanje viza pojedinim političarima, ili zamrzavanje njihove imovine u inostranstvu."

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE