Izvjestioci Savjeta Evrope za BiH zalažu se za novu međunarodnu konferenciju o ustavnim promjenama u Bosni, piše Press RS.
Poslanici Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, inače specijalni izvjestioci za BiH, Turčin Mevlut Čavušoglu i Finac Kimo Sasi u svom posljednjem izvještaju o stanju u BiH, koji će to tijelo razmatrati krajem mjeseca, predložili su organizaciju nove međunarodne konferencije, na kojoj bi se raspravljalo o ustavnim promjenama u Bosni!
Ovo je prvi put da se na tako visokom nivou, kao što je Savjet Evrope, predlaže održavanje svojevrsnog "Dejtona 2"! Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Siniša Dodik kaže da je za ovu stranku neprihvatljivo bilo kakvo nametanje ustavnih promjena bez obzira na to koje strukture međunarodne zajednice stoje iza toga.
"To je proces koji je u nadležnosti isključivo domaćih političara i bilo koja inicijativa koja dolazi sa strane je neprihvatljiva za gotovo sve lidere u BiH! Dokaz za to je i butmirski proces, koji je prihvatio samo lider SDA Sulejman Tihić. Čudno je to da se međunarodna konferencija predlaže u izvejštaju koji je izradio turski poslanik, naročito ako imamo u vidu pojačan angažman te zemlje na Balkanu u proteklih nekoliko mjeseci. Očigledno je da postoji tendencija povratka Turske na Balkan i da se za to koriste sva raspoloživa sredstva ", kaže Dodik.
Najveći dio izvještaja, kako saznaje Press RS iz odlično obaviještenih izvora, posvećen je ustavnim promjenama i nemogućnosti domaćih političkih lidera da postignu dogovor po tom pitanju.
Zbog činjenice da je taj proces dospio u potpuni ćorsokak, Čavušoglu i Sasi, za koje političari iz RS tvrde da su poznati po sastavljanju veoma problematičnih, nepotpunih i tendencioznih izveštaja, predlažu održavanje međunarodne konferencije, na kojoj bi učestvovali predstavnici BiH, SAD, Evropske unije, Srbije i Hrvatske.
"Potreban je novi pristup kako bi se našla jrešenja. Zbog toga je, po našem mišljenju, potrebno održati multilateralnu konferenciju, na kojoj bi učestvovali ključni domaći i strani faktori, a na njoj bi se raspravljalo o aktuelnim izazovima sa kojima se BiH suočava ", navodi se u izvještaju.
Inače, prethodni izvještaj dvojice poslanika, koji je Parlamentarna skupština Savjeta Evrope razmatrala u septembru prošle godine, izazvao je pravi zemljotres na političkoj sceni u BiH, jer su Čavušoglu i Sasi optužili RS da nanosi udarce državnim institucijama. Još jedan izvještaj Turčina i Finca podigao je buru u BiH, a reč je o dokumentu koji je izrađen 2006. godine. U tom izveštaju Srbi su optuženi za propast „aprilskog paketa", iako je poznato da je taj paket ustavnih amandmana srušila Silajdžićeva Stranka za BiH.
Član delegacije BiH u Parlamentu Saveta Evrope Milica Marković kaže da je održavanje nove međunarodne konferencije potpuno neprihvatljivo za RS. Ona tvrdi da je već postala ustaljena praksa da Čavušoglu i Sasi sastavljaju izvještaje u kojima optužuju RS i teraju vodu na mlin političarima iz Federacije BiH.
"Vjerujem da je i ovaj izvještaj napravljen pod uticajem lobija iz FBiH, prije svega hrvatskih, jer njihovim strankama odgovara neka nova međunarodna konferencija, na kojoj bi oni, navodno, trebalo da se izbore za treći entitet! To je za RS nepotrebno! Imamo Dejtonski sporazum i on je sasvim prihvatljiv", kaže Markovićeva.
Njen kolega iz delegacije i jedan od potpredsednika Parlamenta Saveta Evrope Mladen Ivanić ne veruje da će se SE uključiti u proces organizovanja međunarodne konferencije o BiH, jer takav potez, kako tvrdi, ne bi imao nikakvog efekta.
"Mogu Sasi i Čavušoglu da predlažu šta hoće, ali ne vjerujem da će Savjet Evrope time pretejrano da se bavi! Podsjećam da su rezolucije tog tijela neobavezujuće! Kakva nova međunarodna konferencija?! Stalno ih imamo! Pa šta je bio butmirski sastanak nego međunarodna konferencija? , kaže Ivanić.
Dobro obaviješteni diplomatski izvor Pressa RS, koji je insistirao na anonimnosti, kaže da je, osim dijela o novoj međunarodnoj konferenciji, izvmeštaj Čavušoglua i Sasija prilično „izbalansiran".
"Za divno čudo, ovaj put nema optužbi na račun RS i verovatno je na to uticala i lavina kritika na račun Sasija i Čavošoglua, koja je usledila nakon objavljivanja detalja iz prethodnog izvještaja! Pominjanje ustavnih promjena i međunarodne konferencije vjerovatno je posljedica činjenice da su izvjestioci u BiH bili za vreme velikih previranja oko butmirskog procesa ", kaže izvor. (MONDO)