Pročitajte pregled najznačajnijih medijskih dešavanja za petak 6. oktobra...
Penzije u Srpskoj uvećane za tri odsto
Vlada Republike Srpske donijela je odluku o vanrednom usklađivanju opšteg boda i penzija koje se od 1. Oktobra uvaćevaju za tri odsto. Penzije ostvarene do 30. Septembra vanredno se usklađuju počev od 1. Oktobra, tako da se povećavaju za tri odsto, sapšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću, piše Euroblic.
Prosječna penzija u Srpskoj iznosi 340,90 KM.
Zdravstveni radnici najavili generalni štrajk
Sindikat zdravstva Kantona Sarajevo odlučio je da 13. oktobra stupi u generalni štrajk.
Ako ne bude udovoljeno njihovim zahtjevima, 18. oktobra u štrajk bi trebalo da stupe i zdravstveni radnici Zeničko-dobojskog kantona, a o štrajku razmišljaju i u bolnici "Dr Safet Mujić" u Mostaru, piše "Dnevni avaz".
"Medicinari kupuju socijalni mir vlastima i bolje bi im bilo da ispune zahtjeve", rekao je predsjednik Sindikata zdravstva Kantona Sarajevo Edo Selimić.
Zviždači mudro ćute
Zakonski zagarantovana puna zaštita osoba koje prijavljuju korupciju nije nagnala stanovnike RS da masovnije prijavljuju korupciju pa je za tri mjeseca od stupanja na snagu zakona koji štiti "zviždače" stiglo tek sedam prijava, piše Glas Srpske.
Prijave koje su stigle na adresu Ministarstva pravde RS odnosile su se na sumnju na korupciju u radu republičke uprave, jedinica lokalne samouprave, pravosuđa te nosilaca javnih ovlašćenja i zaposlenih u javnim ustanovama. Pravnici smatraju da je uzrok slabe reakcije "zviždača" njihova neupućenost u novi Zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju RS, a koji je stupio na snagu polovinom jula.
Bivši agent FBI ponovo otvara jedan od najpoznatijih slučajeva
Uprkos decenijama istrage, još postoje pitanja u vezi sa slučajem Ane Frank na koja nije odgovoreno.
Kako je pronađeno sklonište u kojem se Ana Frank skrivala za vrijeme Holokausta i danas je misterija, iako je njen otac Oto, jedini preživjeli član porodice, proveo godine pokušavajući da dođe do odgovora, prenosi Mental Flos.
Ipak, jedan bivši agent FBI planira da ponovo otvori zastarjeli slučaj, prenosi Gardijan.
Vins Pankoke i njegov tim od 19 forenzičkih stručnjaka pokušaće pomoću novih metoda da utvrde kako su se događaji odvijali prije nego što je Ana odvedena u Bergen-Belsen, gdije je umrla najverovatnije od tifusa, pišu Nezavisne.
Cio tok procesa biće bilježen na sajtu "Cold Case Diary", a rezultati istrage trebalo bi da budu objavljeni 4. avgusta 2019. godine, 75 godina nakon otkrivanja skloništa Frankovih.
Nobelov komitet proglašava dobitnika nagrade za mir
Nobelov komitet u Oslu proglasiće danas dobitnika Nobelove nagrade za mir, a ime dobitinka se ove godine krije među 318 kandidata. U vrijeme kada kriza Sjeverne Koreje ukazuje na moguću nuklearnu katastrofu, ovogodišnja Nobelova nagrada za mir mogla bi da bude posvećena naporima da se ograniči širenje atomskog oružja, navode neki eksperti.
Sa tenzijama između Vašingtona i Pjongjanga koje priojete da eskaliraju u nuklearnoj konfrontaciji, vrhunac sezone dodjele Nobelovih nagrada biće objavljen u petak u Oslu.