• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otvoren vazdušni prostor iznad BiH

Vazdušni prostor iznad BiH u utorak ujutro je otvoren, ali se saobraćaj i dalje odvija otežano, jer su pojedini vazdušni prostori u Evropi još zatvoreni.

 Otvoren vazdušni prostor iznad BiH Izvor: MONDO

Ovo je Srni izjavila portparol Sarajevskog aerodroma Edita Sulejmanović.

Prema njenim riječima, u utorak ujutro su na vrijeme odletjeli avioni za Beč i Beograd, dok su jutarnji letovi otkazani za Zagreb i Cirih.

"Otkazan je i let za Minhen, jer je zatvoren vazdušnih prostor iznad minhenskog aerodroma", dodala je Sulejmanovićeva.

Sa Sarajevskog aerodroma danas su planirani letovi za Keln, Budimpeštu, Beč, Zagreb i Istambul.

"I dalje važi napomena da su moguće izmjene u zavisnosti od razvoja meteorološke situacije", upozorila je Sulejmanovićeva.

Na Sarajevskom aerodromu još nemaju procjenu koliki su gubici zbog problema u avionskom saobraćaju izazvanih širenjem iznad Evrope vulkanske prašine sa Islanda.

"Presjek ukupnih gubitakak biće napravljen kad se u potpunosti normalizuje vazdušni saobraćaj", rekla je Sulejmanovićeva.

U međuvremenu, Britanska služba za kontrolu leta izdala je sinoć upozorenje da jača aktivnost vulkana na Islandu i da iz njega izlazi još vulkanske prašine koja se kreće ka Britaniji.

Ovo upozorenje izdato je u trenutku kada se mnogi evropski aerodromi spremaju da obnove letove poslije pet dana blokade izazvane oblakom vulkanske prašine.

Britansko nadzorno tijelo navelo je da će, kako je planirano, vazdušni prostor iznad Škotske ujutru biti ponovo otvoren, ali da nije sigurno da će moći da se otvori i prostor nad Sjevernom Irskom.

Može se očekivati deblokada vazdušnog prostora iznad nekih dijelova Engleske danas rano popodne, ali to vjerovatno neće uključiti i najveći londonski aerodrom Hitrou.

Aviokompanija "Britiš ervejz" obustavila je lokalne letove, dok je istovremeno nekoliko zemalja ponovo zatvorilo aerodrome poslije jučerašnjeg otvaranja ili je smanjeno korišćenje vazdušnog prostora.

Najveći britanski aerodromi su zatvoreni, a čak i tamo gdje su otvoreni, letovi su ograničeni, kao što je slučaj sa aerodromima i Škotskoj, u Edinburgu i Glazgovu.

"Obnovljeni su samo domaći letove u Škotskoj, možda samo par međunarodnih, i jedan let za Island, kakva ironija, zar ne", kazao je aerodromski zvaničnik na aerodromu u Glazgovu.

Italija je otvorila svoj vazdušni prostor u 6 ujutru, a u Francuskoj su otvoreni pojedini aerodromi kako bi se formirao vazdušni koridor za Pariz.

Norveška je ponovo danas zatvorila vazdušni prostor na jugu i jugoistoku zemlje zbog oblaka vulkanskog pepela, saopštile su nadležne norveške vlasti.

Slična situacija je u Poljskoj, gdje je i danas na snazi zabrana letenja iznad svih poljskih aerodroma.

Mađarska je zatvorila dio svog zapadnog vazdušnog prostora ispod 6.000 metara zbog veće koncentracije vulkanskog pepela, dok je Irska zbog vremenskih (ne)prilika produžila zabranu letenja.

U Aziji se obnavljaju letovi ka i iz Evrope. Avion japanske kompanije na liniji Moskva-Tokio jutros je sletio na međunarodni aerodrom Narita. To je prvi evropski let od petka uveče na aerodromu u Tokiju, rekli su zvaničnici.

Singapurska avionska kompanija obnovila je rano jutros letove za Barselonu i Rim, tako da su ta dva grada, uz Atinu, tri destinacije u Evropi sa kojima je ta kompanija uspostavila saobraćaj.

Južnokorejska avionska kompanija je uspostavila samo let za Istanbul, dok su ostali letovi iz Seula otkazani.

Letovi azijskih kompanija i dalje su otkazani za London, Cirih, Kopenhagen i Frankfurt.

Tri aviona holandske kompanije KLM poletjela su danas sa međunarodnog aerodroma Shiphol u Amsterdamu za Njujork, Dubai i Šangaj.

Obnavljanju letova se protive piloti, čija je međunarodna federacija saopštila da o tome treba da se odlučuje na osnovu procjene bezbjednosnih rizika, a ne na osnovu ekonomskih faktora.

Portparol te federacije sa sjedištem u Londonu, Gideon Juers, rekao je da konačna odluka treba da bude na pilotima, kao i da od ranije postoje dokazi da vulkanski pepeo predstavlja ozbiljnu opasnost po bezbjednost letova.

On je dodao da bi prvi letovi trebalo da se obavljaju isljučivo između aerodroma iznad kojih je vazdušni prostor potpuno čist.

Evropska unija je juče odlučila da dozvoli obnavljanje letova u vazdušnom prostoru iznad Evrope koji nije zahvaćen oblakom vulkanskog pepela.

Ministri su podijelili nebo nad EU na tri zone, i samo jedna će biti potpuno zatvorena za saobraćaj, gdje je koncetracija pepela najjača.

Ona treba još da se precizno definiše što će se određivati na osnovu satelitskih snimaka.

Milioni ljudi pogođeni su zatvaranjem aerodroma predhodnih dana, što ih je prisililo da prelaze dug put do svojih odredišta autobusima, željeznicom ili pomorskim putevima, a mnogi nisu stigli na posao i u škole poslije završetka uskršnjeg odmora.

Nijedna vazduhoplovna kompanija koja je obavljala letove prethodnih dana nije izvjestila o problemima ili pričinjenoj šteti, zbog čega se pojedini vazduhoplovni zvaničnici pitaju da li su vlade ishitreno reagovale na opasnost od mikroskopskih čestica prašine zbog kojih bi avionski motori mogli da prestanu da rade.

Erupcija vulkana Ejafjalajokul, koji je mirovao skoro 200 godina, počela je 14. aprila, a iz grotla je u atmosferu izbačena ogromna količina pare, dima i pepela u visinu do 11 kilometara.

(MONDO/Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE