Predsjednik Glavnog odbora Hrvatskog narodnog sabora BiH Božo LJubić smatra da je Dejtonski sporazum narušen na štetu Hrvata, kao i da su izmjene Izbornog zakona BiH neophodne da bi izbori u BiH mogli biti sprovedeni.
Ističe da je važno šta će na tom planu učiniti zapadne zemlje kao garanti Dejtona.
"Izmjene Izbornog zakona prošle su Dom naroda parlamenta BiH i konstruktivan pristup bošnjačkih stranaka u Predstavničkom domu bi bio da bar reaguju amandmanima da bi izmijenili zakon bez pomoći sa strane. To u ovom trenutku ne izgleda realno. Očekujem da se u taj proces uključe međunarodni garanti Dejtona - SAD, EU i članice Savjeta za sprovođenje mira", rekao je LJubić i ocijenio paradoksalnim da predstavnici Bošnjaka ne uviđaju opasnosti koje prijete ako odnosi tri konstitutivna naroda u BiH ne budu harmonizovani.
LJubić je, komentarišući jučerašnji sastanak predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana u Ankari, ocijenio da Turska može pomoći stabilizaciji stanja u BiH i da je njeno učešće u rješavanju problema legitimno, s obzirom na to da je članica PIK-a.
"Uticaj Turske u BiH i šire je nesporan i pojačan posljednjih godina. Ta država može pomoći stabilizaciji stanja u BiH", rekao je LJubić hrvatskim medijima.
Poslanik u Evropskom parlamentu Tonino Picula je rekao da će se o rezultatima susreta Kitarovićeve i Erdogana više znati kada se održi trilateralni sastanak predstavnika Hrvatske, BiH i Turske.
"Turskom predsjedniku nisu u interesu promjene u BiH jer se jasno opredijelio za Dejtonski sporazum koji zadržava uticaj na bošnjački dio politike u BiH", naveo je Picula.
Predsjednik Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović razgovarala je juče u Ankari sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom i o načinima pomoći BiH. Erdogan je ocijenio da treba podsticati reforme, ali je bio suzdržan kada je riječ o promjeni izbornog zakonodavstva u BiH.
OTKAZAN SASTANAK
Otkazan je današnji sastanak predstavnika Delegacije Evropske komisije, Ambasade SAD i Misije OEBS-a u BiH sa članovima političkih partija zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini BiH na kojem je trebalo da bude razgovarano o izmjenama Izbornog zakona, rečeno je Srni iz Misije OEBS-a u BiH.
Iz Misije OEBS-a nisu mogli da kažu razloge otkazivanja sastanka, naglašavajući da oni nisu njegov organizator. Istaknuto je da ovo nije prvi sastanak, nego da su i ranije održavani, te da su zatvoreni za javnost.
Na sastancima učestvuju predstavnici stranaka koji su u njima zaduženi za izmjene Izbornog zakona BiH.
Trenutno su u parlamentarnoj proceduri dva prijedloga izmjena Izbornog zakona, prijedlog delegata hrvatskog naroda u Domu naroda BiH koji je dobio većinu glasova u ovom domu, te prijedlog poslanika SDA u Predstavničkom domu.