Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci poslaničkom raspravom o Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period od 2019. do 2021. godine, po hitnom postupku.
U nastavku treće posebne sjednice predviđeno je, po hitnom postupku, razmatranje Prijedloga budžeta Republike Srpske za 2019. godinu, Prijedloga zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2019. godinu i Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti.
Pred poslanicima je i Prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2019. godinu, kao i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2019. godinu.
Narodna skupština Srpske razmotrila je juče u Banjaluci po hitnom postupku Prijedlog drugog rebalansa budžeta Srpske u ovoj godini u iznosu od 3,459 milijardi KM, što je 35 miliona KM više u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.
Tokom jučerašnje rasprave o ekonomskoj reformi premijer RS Radovan Višković je rekao da su glavni ciljevi politika u pomenutom dokumentu povećanje plata, produktivnosti i konkurentnosti privrede, kojoj su prilagođeni obrazovni sistem i tržište rada, kao i održiv zdravstveni sistem, efikasan ukupan javni sektor i poboljšanje demografske pozicije Srpske.
Višković je naveo da je fokus s fiskalnih politika pomjeren na politike realnog sektora i strukturne reforme.
Negirao je tvrdnje opozicije o privatizaciji strateških firmi poput "Elektroprivrede" i "Šuma RS".
Na početku sjednice poslanički mandati Natalije Trivić (Ujedinjena Srpska), Petra Đokića (SP) i Radovana Viškovića (SNSD), koji su izabrani na mjesta ministara, odnosno premijera RS, dodijeljeni su Mireli Kajkut – Zeljković (Ujedinjena Srpska), Daliboru Steviću (SP) i Radovanu Vukoviću (SNSD).
Na početku sjednice oni su, kao i još trojica ranije izabranih poslanika, položili zakletvu.
Komisiji za izbor i imenovanja NSRS došao je zahtjev Srđana Mazalice (SNSD) za ponovono polaganje zakletve Draška Stanivukovića (PDP), jer nije izgovarao svečanu zakletvu na glas, a u tom trenutku gledao je u svoj mobilni telefon.
Stanivuković je to prihvatio, a nakon toga se Darko Babalj (SDS) samoinicijativno prijavio da i on ponovo polaže zakletvu, tvrdeći da nije „najbolje izgovarao riječi“, kao i Milan Tubin (SDS).