Poslanik Evropskog parlamenta i izvjestilac za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da će evropski parlamentarci u januaru ratifikovati SSP sa Srbijom.
On je danas u Beogradu pozvao članice Evropske unije (EU) koje to još nisu učinile da taj dokument ratifikuju što prije.
Kacin je poslije razgovora sa ministrom unutrašnjih poslova Srbije Ivicom Dačićem rekao da su ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i nastavak evropskih integracija Srbije važni za Srbiju, ali i za cijeli region i za EU.
"Želim da vlada Srbije što kvalitetnije odgovori na upitnik, kako bi se i tu ostvario pomak i veća dinamika približavanja, jer je to odlučujuće za cijeli region. Uspješna Srbija na putu ka EU omogućava i susjedstvu brže proboje i napredak", rekao je Kacin.
On je najavio da će Evropski parlament u januaru usvojiti i rezoluciju u kojoj će biti konstatovan pozitivan napredak Srbije u evropskim integracijama.
Tekst te rezolucije je spreman, a potrebno je još samo da se u rezoluciju uključe i amandmani kojima se konstatuju pomaci, ili nedostaci uočeni u međuvremenu od glasanja Odbora za spoljnu politiku do plenarnog zasjedanja, rekao je Kacin.
On je ocijenio da je MUP učinio sve što je moguće kako bi se stavio pod kontrolu veliki broj zahtjeva za azil koji su uslijedili pošto je EU prošle godine donijela odluku o ukidanju viza za putovanja građana Srbije u evropske zemlje šengenskog prostora.
"Mi to svakako pozdravljamo i cijenimo, jer razumijemo da je to veliki doprinos da bi i Kosovo što prije dobilo viznu liberalizaciju, što će omogućiti slobodan protok ljudi na cijeloj teritoriji Zapadnog Balkana", rekao je Kacin.
Dačić je rekao da Srbija čini maksimalne napore da neutrališe sve negativne efekte i sporedne pojave vizne liberalizacije, koje mogu da bace opasnu sjenku i da dovedu u pitanje taj proces.
On je naveo da je iz Švedske do sada vraćeno više od 2.000 lažnih azilanata i da je taj problem posljednjih nedelja značajno poboljšan.
Najavio je da će MUP do kraja januara pripremiti više od 200 odgovora iz upitnika EU, ali da postoje i druga poglavlja za koje je to ministarstvo zaduženo.
"Cilj je da saradnja sa Haškim tribunalom i politička klima u regionu više ne budu prepreka za evropske integracije", rekao je Dačić i dodao da se taj proces ne završava odgovorima na upitnik.
(Beta/MONDO)