• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dopunsko glasanje na Kosovu bez problema

Centralna Izborna Komisija Kosova (CIK) ocijenila je da su današnji ponovljeni parlamentarni izbori u pet opština do 12 sati tekli bez problema.

 Dopunsko glasanje na Kosovu bez problema Izvor: MONDO

Pregovori o vladi mogući tek po zvaničnim rezultatitma, početkom sljedećeg mjeseca.

Glasanje se ponavlja zbog neregularnosti zabilježenih tokom izbora 12. decembra.

"Proces teče normalno i nisu evidentirani problemi koji bi uticali na sveokupnu regularnost", rekla je predsjednica CIK-a Valdete Daka na konferenciji za novinare u Prištini.

Prema Centralnoj Izbornoj Komisiji, procenat izlaznosti do 12.00 sati je: U Golubovcu 16,5 odsto, u Srbici 14,4 odsto, u Dečanima 11,25 odsto i u biračkom centru u Lipjanu 15,7 odsto.

Koalicija nevladinih organizacija Demokratija na Delu je takođe ocijenila da proces teče bez većih neregularnosti, ali je ipak pomenula niz slučajeva porodičnog glasanja na nekim biračkim mjestima, kao i prisustvo predstavnika političkih subjekata na nekim biralištima.

I neki politički subjekti su tokom dana ukazali na slučajeve prekršaja tokom izbornog procesa, uglavnom u Srbiću i Golubovcu.

Demokratska Partija Kosova je optužila posmatrače pokreta Samoopredeljenje da su pokušali da ometaju izbore na nakim bračkim mjestima, dok je pokret Samopredeljenje optužilo DPK za ometanje rada posmatrača iz redova Samopredjeljenje.

Demokratski Savez Kosova je u saopštenju naveo "niz neregularnosti ali i prijetnje posmatračima DSK-a od strane predstavnika DPK-a" u opštinama u regionu Drenice.

Ponovljeno glasanje će trajati do 19.00 sati.

Oko 2.000 posmatrača je akreditovano za praćenje izbora, a njih 100 je iz Evropske unije. Specijalni predstavnik Evropske unije (EUSR) na Kosovu Piter Fejt koordinira rad "Misije za posmatranje izbora na Kosovu".

Fejt je rekao da je Kosovu potrebna nova kredibilna i čista vlada, spremna da se suoči sa izazovima.

On je uoči drugog kruga izbora rekao da su decembarski parlamentarni izbori održani uglavnom u konstruktivnoj atmosferi, ali da su praćeni neregularnostima, koje ne mogu biti prihvaćene.

Fejt smatra da je na političkim rukovodiocima Kosova danas posebna i lična odgovornost da preduprede prevare i prijetnje.

Međunarodni posmatrači izbore nadgledaju u sva 62 biračka centra, odnosno na 185 biračkih mjesta.

Oko 100 timova će pod okriljem "Misije za posmatranje izbora na Kosovu 2010" prati svaku fazu izbora tokom izbornog dana, kao što je to bio slučaj 12. decembra prošle godine.

Timovi su na jednom biračkom mjestu tokom cijelog dana, a jedan tim pokriva od jednog do tri biračka mjesta, saopšteno je iz kancelarije EUSR-a. Posmatrački timovi se sastoje od osoblja Međunarodne civilne kancelarije EUSR-a, članova diplomatskih misija na Kosovu, kao i diplomata iz država članica EU i iz regiona zapadnog Balkana.

Na izborima od 12. decembra, u sredinama gdje se izbori ponavljaju, uočeno je da je na biračkim mjestima glasalo više birača nego što ih je upisano.

Tako je u pojedinim opštinama nakon brojanja glasačkih listića uočeno da je na izborima glasalo više od 100 odsto upisanih birača.

Nakon ponavljanja izbora očekuje se da će ubrzo Centralna izborna komisija proglasiti konačne rezultate, čime će i formalno biti stvoreni uslovi za početak razgovora o formiranju nove vlade.

Prema pisanju tamošnje štampe, formiranje Valde i parlamenta očekuje se tek u prvoj polovini marta.

Dnevnik "Koha Ditore" piše da se proces konstituisanja novih institucija odlaže zbog ponavljanja parlamentarnih izbora u nekoliko opština, posle evidentiranih neregularnosti tokom parlamentarnih izbora 12. decembra 2010.

Dnevnik "Express" navodi da premijer Kosova Hašim Tači neće uspeti da formira novu vladu onako kako je najavio u januaru.

"I zvanični pregovori između političkih partija za formiranje nove vlade mogu početi tek početkom februara", piše "Express" i prenosi mišljenja političkih analitičara koji navode da suštinski pregovori za formiranje koalicije mogu početi tek poslije proglašenja finalnih rezultata izbora.

Politički analitičar Škelzen Malići rekao je da se očekuje i uključenje zapadnih diplomata u ovaj proces.

"Obično su zapadne diplomate dio ovog procesa. I u prošlosti se desilo da bez njih nisu mogli da se postignu sporazumi. Oni će sigurno imati ulogu i oceniće koja opcija je pragmatičnija", kazao je Malići.

Prema preliminarnim rezultatima, parlamentarne izbore dobila je Demokratska partija Kosova, dok je njen lider Hašim Tači najavio da će biti na čelu vlade još jedan mandat.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE