• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gardeto: Na Kosovu svjedoke ubijaju

Izvjestilac Savjeta Evrope ocijenio je kao alarmantu situaciju na Kosovu, ukazujući posebno na ubistva i nesigurnost svjedoka.

 Gardeto: Na Kosovu svjedoke ubijaju Izvor: MONDO

Poslije švajcarskog izvjestioca Saveta Evrope Dika Martija i izvjestilac iz Monaka Žan-Šarl Gardeto u svom izvještaju ocijenio je kao alarmantu situaciju na Kosovu, ukazujući posebno na ubistva i nesigurnost svjedoka.

Na Kosovu ne postoji zakon o zaštiti svjedoka, svjedoci su ubijani i povrijeđivani, prijeti im se i oni, jednostavno, nisu sigurni, izjavio je Gardeto za sutrašnje "Novosti".

Gardeto će svoj izvještaj podnijeti na zasjedanju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u Strazburu 26.januara, samo dan poslije izvještaja Dika Martija.

Izvjestilac Gardeto u svom izvještaju o "zaštiti svjedoka, kao kamenu temeljcu za pravdu i pomirenje na Balkanu" tvrdi i da lokalni mediji često otkrivaju identitet zaštićenih svjedoka, te da potencijalni svjedoci, poslije svega, nemaju povjerenja i odbijaju da svjedoče, ističući da će ih, u suprotnom, smatrati za izdajnike.

Poslanik iz Monaka takođe naglašava da, bez međunarodne zajednice, na Kosovu ne bi mogla da bude obezbjeđena bilo kakva zaštita ugroženih svjedoka i da kosovska policija za to nema potrebne kapacitete.

"Na Kosovu nema zakona koji štite svjedoke. Nema, dakle, zaštite, i to još u sistemu u kojem sudstvo nije nezavisno i zahvaćeno je korupcijom", rekao je Gardeto za "Novosti".

On kaže da je "zaštita svjedoka ključni element u procesu pomirenja u zemljama bivše Jugoslavije. Svjedoci su suštinski element za ostvarivanje pravde, a ostvarivanje pravde je suštinski element u procesu pomirenja u regionu".

Gardeto ističe da manjine na Kosovu nisu uključene u politički proces. Nemaju dovoljno mogućnosti da se čuju i nisu uzete u obzir u sistemu kojem, tako, nedostaje kredibilitet, jer previše favorizuje izražavanje samo jednog, većinskog dijela stanovništva.

"U zaštitu svjedoka uključen je Euleks, a preko njega EU, UNMIK i Haški tribunal. Šta će biti sa svjedocima kad se ovaj sud ugasi? Trebalo bi da bude stvoren mehanizam kojim bi bilo omogućeno da im se i ubuduće pružaju pomoć i zaštita. Očekujem, dakle, da bude izglasana rezolucija koja će omogućiti da se dođe do rješenja za poboljšanje zaštite svjedoka, kako u Haškom tribunalu, tako i u zemljama bivše Jugoslavije", podvukao je on.

Što se tiče Srbije, Gardeto kaže da u njoj postoje zakoni koji predviđaju zaštitu svjedoka, kao i adekvatna opremljenost u Specijalnom sudu za ratne zločine i organizovani kriminal u Beogradu.

"Ali, ima problema sa sredstvima. Postoji i problem da svjedoci saznaju koje sve mjere zaštite imaju na raspolaganju, kao i da se nađe zemlja za prihvatanje onih svjedoka koji treba da promijene mjesto stanovanja i identitet", primjetio je izvjestilac SE.

Gardeto kaže da bi rezultat rezolucije koje bi trebalo da usvoji PŠE na osnovu njegovog izvještaja da pošalje jak politički signal zemljama u regionu o neophodnosti da se ojača zaštita svjedoka.

"Nadam se da će biti izglasana rezolucija koja će, istovremeno, biti jaka poruka i međunarodnoj zajednici", zaključio je on.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE