• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj suđenja Norcu i Ademiju, uskoro presuda

Završeno suđenje hrvatskim generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, optuženim za ratne zločine u vojnoj akciji "Medački džep" 1993. godine.

 Kraj suđenja Norcu i Ademiju, uskoro presuda   Izvor: MONDO

Iznošenjem završnih reči odbrane u Županijskom sudu u Zagrebu dovršen je sudski postupak protiv penzionisanih hrvatskih generala Rahima Ademija i Mirka Norca, optuženih za ratne zločine u vojnoj akciji "Medački džep" 1993. godine.

Advokat prvooptuženog Ademija Čedo Prodanović u završnom obraćanju sudskom veću rekao je da tokom procesa nije dokazano da je njegov klijent počinio bilo koje krivično delo koje mu se stavlja na teret, i da Ademi nije zapovedao akcijom u Medačkom džepu.

"Naredbe za napad i formiranje Sektora jedan pisao je Ademi po naređenju komandanta Glavnog štaba, generala Janka Bobetka. Tim naredbama je formiran Sektor jedan, kojim je operativno zapovedao drugooptuženi Mirko Norac", rekao je Prodanović.

On je rekao da su na pripremi akcije radili tadašnji komandant specijalne policije Mladen Markač, Norac i Bobetko, što se, kako je rekao, vidi i iz knjige generala Bobetka "Sve moje bitke", u kojoj se Rahim Ademi uopšte ne spominje.

Osim toga, rekao je Prodanović, Ademi nije izdao bilo kakvu naredbu Norcu, što potvrđuju izjave nekih svedoka, dok je zahtev za povlačenje Hrvatske vojske usmeno izdao general Petar Stipetić, koji je nakon toga Ademiju naložio da tu komandu pismeno formuliše.

I advokati drugooptuženog Mirka Norca su u završnoj reči, takođe, odbacili optužnicu, konstatujući da nema dokaza da je bilo koji vojnik pod Norčevom komandom počinio zločin.

Uz zahtev da se njegov klijent u potpunosti oslobodi, advokat Željko Olujić je rekao da krivična odgovornost postoji samo ako je zapovednik tačno znao da su se zločini dogodili ili da će se dogoditi.

"Po hrvatskom krivičnom materijalnom pravu optuženi se ne može proglasiti krivim, ako mu se ne dokaže ta svest, koja nije dokazana", rekao je Olujić i dodao da se optuženi ne može kazniti za ono što u zakonu nije navedeno kao kažnjivo delo.

Olujić smatra da je prepuštanjem postupka protiv dvojice generala hrvatskom pravosuđu Haški tribunal pristao na primenu hrvatskih zakona i ocenio da je na ovaj postupak uticala politika.

Dodao je da u ovom slučaju nije bilo govora o dvostrukoj liniji zapovedanja, koju je tokom suđenja u nekoliko navrata spominjao prvooptuženi Ademi.

U završnoj reči tužilaštva, koja je izneta prošle srede, navedeno je da su u vojnoj akciji "Medački džep", koja je sprovedena u periodu od 9. do 17. septembra 1993. godine, ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenika.

Tužilaštvo je navelo da su u toj akciji počinjena i mučenja, namerna razaranja 300 uglavnom civilnih objekata, trovanja bunara, ubijanja stoke i pljačka vredne civilne imovine.

U prvom postupku koji je Haški sud prepustio hrvatskom pravosuđu, tužilaštvo je zatražilo da se dvojica generala proglase krivim, a presuda bi, prema očekivanjima, mogla biti doneta do kraja ove nedelje.

(www.mtsmondo.com/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE