• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muke Lukšićeve sa srpskim jezikom

Prijedlog crnogorskog premijera se nastavni predmet zove crnogorski jezik, nije prošao kod opozicije.

 Muke Lukšićeve sa srpskim jezikom Izvor: MONDO

Premijer Igor Lukšić predložio je na sastanku sa predstavnicima opozicije da se nastavni predmet zove crnogorski jezik, što je za opoziciju bilo neprihvatljivo, rekao je lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

Lukšić i predstavnici tri najjače opozicione partije nisu danas usaglasili stavove o zakonu o opštem obrazovanju, čije su izmjene uslov opozicione podrške izbornom zakonu.

Medojević je rekao da je danas predložio da se nastavni predmet zove maternji jezik i književnost, ali da to nije bilo prihvatljivo za predsjednika Vlade.

Lukšić je, kako je objasnio Medojević, predlagao da se predmet zove crnogorski jezik i književnost.

"To je apsolutno za sve bilo neprihvatljivo, jer nije realno da se u okviru tog jezika 80 odsto uči crnogorski, a 20 odsto svi ostali. Zagovarao sam obrnut princip – da ono što je zajedničko bude 80 odsto nastave, a 20 odsto ono što su specifičnosti", naveo je Medojević.

Medojević smatra da je to ono što je realno jer su, kako je objasnio, srpski i crnogorski jezik 90 odsto isti. "Razlike su deset odsto, tako da tako treba postaviti i nastavni program", dodao je on.

Lider Pokreta za promjene rekao je da je predložio formulu koja je u ovom trenutku kompromisna, a iziskuje "samo malo napora i političke odgovornosti i hrabrosti".

"To je da u okviru predmeta, koji bi se zvao maternji jezik i književnost, svi uče zajedno, u istoj učionici, u okviru istog predmeta onaj dio koji ima istu lingvističku osnovu, a to je najveći dio između srpskog i crnogorskog jezika, dok bi u okviru 20 odsto nastavnog programa svi izučavali specifičnosti karakteristične za crnogorski jezik", rekao je Medojević.

On smatra da bi se tako stvorila situacija u kojoj su ravnopravni crnogorski i srpski jezik.

Prema njegovim riječima, jedna mjera kompromisa bila je i da se dobija ocjena iz tog, jednog predmeta.

"To je bilo neprihvatljivo i za premijera i za Socijalističku narodnu partiju i Novu srpsku demokratiju, ali nijesu odbacili mogućnost da se o tome dalje razgovara. Umjereni sam optimista, jer smo sva četvorica došli sa idejom da se dogovor napravi, a svi imaju svoje partijske i ideološke limite", dodao je Medojević.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE