• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna gora: Haotični početak školske godine

Roditelji dovode djecu ali je neizvjesno hoće li ona na nastavu. Ministarstvo prosvjete prijeti roditeljima kaznama ako bude bojkota

 Crna gora: Haotični početak školske godine Izvor: MONDO

U Crnoj Gori nastava počela iako se ne zna koji će "maternji" jezik deca učiti i iz kojih udžebenika. I dalje ne postoji dogovor o tome koji će jezik biti izučavan i kako će se zvati nastavni predmet, zbog čega su udruženja koja se bave zaštitom srpskog jezika pozvala na bojkot nastave.

Ispred škola u Podgorici koje je obišao Tanjugov reporter primjetno je bilo da je broj učenika manji. Pojedini roditelji kazali su da su djecu doveli u školska dvorišta, ali da neće ulaziti u učionice.

Podgoričanin Vladimir Vuković rekao je da je doveo dijete u školu, ali da ga neće slati u učionicu, dok se ne riješi pitanje obrazovanja na srpskom jeziku. On smatra da je nedopustiva diskriminacija jezičke većine u Crnoj Gori.

"Paradoksalno je da se nalazimo ispred Osnovne škole Vuk Karadžić u kojoj nije moguće školovanje na srpskom jeziku. Kao roditelj danas sam veoma zabrinut, a kao pripadnik srpske jezičke zajednice uvrijeđen, jer neko na perfidan način krši moja osnovna ljudska prava", kazao je Vuković.

Djeca koja su ulazila u učionice na pitanje iz kojih će čitanki učiti samo su slagala ramenima, navodeći da ne znaju.

Direktori škola nisu davali izjave medijima, pravdajući se da bez odobrenja Ministarstva prosvjete ne mogu da komentarišu bojkot nastave.

Otvaranje Pandorine kutije oko imena jezika nastavnog predmeta u školama dovelo je do toga da je 1. septembar u Crnoj Gori dočekan sa nikad većom konfuzijom u obrazovnom sistemu, a u zbrci su roditelji, nastavnici i djeca.

Dio opozicije, kao i više udruženja i nevladinih organizacija, pozvali su na bojkot nastave u crnogorskim školama, dok se ne omogući pravo obrazovanja na srpskom jeziku.

Navodeći da je pravo na obrazovanje na maternjem jeziku osnovno ljudsko pravo, Odbor za školovanje na srpskom jeziku, koji okuplja više od 30 nevladinih organizacija i udruženja, podsjetio je da većina stavovništva Crne Gore govori srpskim jezikom.

Predsjednik Udruženja Stop diskriminaciji, koje se zalaže za zaštitu srpskog jezika u Crnoj Gori, Darko Rašović kazao je da se bojkot nastave neminovno nameće, jer nije obezbjeđeno pravo na obrazovanje na srpskom jeziku.

Crnogorski premijer Igor Lukšić i opozicija održali su do sada četiri runde pregovora o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu, ali bez dogovora o tom pitanju.

Opozicija je pozvala Lukšića da odmah zakaže nastavak pregovora o statusu srpskog jezika u obrazovnom sistemu Crne Gore i odloži početak školske godine.

Opozicija je prethodno odbila ponudu Lukšića da se nastavni predmet zove crnogorski/maternji jezik i književnost, dok premijer nije prihvatio opozicionu inicijativu da naziv nastavnog predmeta bude crnogorski, srpski/maternji jezik i književnost.

Lukšić je potom poručio da je protiv odlaganja početka školske godine, ali da je spreman da razgovara sa predstavnicima opozicije da se nastavni predmet zove maternji jezik i književnost, ako je to njihov jedinstveni prijedlog.

Lukšić, koji se nalazi u višednevnoj posjeti baltičkim državama, smatra da je njegova ponuda da se nastavni predmet zove crnogorski/maternji jezik i kniževnost dobro rešenje, ali je poručio da nikada nije bio zatvoren da čuje neki bolji prijedlog.

Resorno Ministarstvo prosvjete Crne Gore saopštilo je da je sve spremno za početak školske godine i da ne postoje razlozi za njeno odlaganje.

Taj vladin resor je poručio da će, u slučaju bojkota nastave, sankcionisati nastavnike, roditelje i đake.

Iz opozicije su ocijenili da se radi o neprimerenim prijetnjama , odnosno pokušaju da se ugrozi dijalog između opozicije i premijera.

Vanredna sjednica Skupštine Crne Gore o izmenama Zakona o opštem obrazovanju ranije je zakazana za 2. septembar.

Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila izjednačavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu.

Za usvajanje izbornog zakona, što je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Evropski komesar za proširenje Štefan File pozvao je crnogorsku vlast i opoziciju na dogovor o izbornom zakonu.

File je, kako je saopšteno, ohrabrio obe strane da se dogovore u cilju ispunjavanja svih sedam prioriteta koje je Brisel odredio Crnoj Gori.

Sjednica crnogorskog parlamenta na kojoj će se razmatrati izborni zakon zakazana je za 6. septembar.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE