• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ademi na slobodi, Norcu sedam godina zatvora

Presudom za zločine u Medačkom džepu zadovoljan samo Rahim Ademi. Žalbu najavljuju Tužilaštvo i Norčevi advokati.

 Ademi na slobodi, Norcu sedam godina zatvora Izvor: MONDO

Prvooptuženi u sudskom procesu za ratne zločine protiv civila u vojnoj akciji Medački džep, Rahim Ademi, oslobođen je optužbe, dok je drugooptuženom Mirku Norcu dosuđena kazna od sedam godina zatvora.

Presudu je, nakon gotovo godinu dana od početka suđenja, saopštio predsednik sudskog veća Županijskog suda u Zagrebu Marin Mrčela.

Obojici penzionisanih generala sudilo se po komandnoj odgovornosti. Njima se stavljalo na teret što nisu preduzeli predviđene mere da spreče ubistva civila tokom i nakon akcije, pljačku njihove imovine, razaranje kuća i maltretiranja ratnih zarobljenika.

U obrazloženju presude Norcu, sudija je kazao da je on kriv jer je bio upoznat sa zločinima na terenu tokom operacije, ali nije preduzeo ništa da ih kazni. Bio je upoznat i sa uništavanjem imovine civila i postupanjem sa ratnim zarobljenicima koje je protivno ratnom pravu. Norac nije optužen da je naredio takve postupke, nego zbog toga što je odmah prvog dana saznao za zločine, ali je odlučio da ne reaguje i da ih ne spreči.

Sudija je ustanovio i da je postojao Sektor 1, posebno komandno mesto kojim je rukovodio Mirko Norac, što ga čini odgovornim za sva događanja u samoj operaciji. Norac je imao punu komandnu odgovornost nad 9. brigadom i pridruženim jedinicama.

Za Ademija je sudija rekao da je oslobođen jer nije imao punu komandnu odgovornost, pošto je Davor Domazet Lošo bio tamo u ime Glavnog stožera i imao sva ovlašćenja.

Suđenje Ademiju i Norcu prvi je predmet koji je Haški sud prepustio hrvatskom pravosuđu. Tokom suđenja je saslušano više od stotinu svedoka, a - kako primećuju hrvatski mediji - generali su se u svojoj obrani vodili metodom prebacivanja krivice i odgovornosti.

Dok je obrana generala Norca tvrdila kako je akcijom komandovao general Ademi, koji je i njemu izdavao naređenja, te kako "Sektor 1" nije ni postojao, obrana generala Ademija tvrdila je suprotno - zloglasni "Sektor 1" je postojao i njime je komandovao general Norac, dok je akcijom, zbog dvostruke linije komandovanja, preko admirala Davora Domazeta Loše, rukovodio načelnik Glavnog štaba Janko Bobetko.

Prema optužnici, u vojnoj akciji "Medački džep", koja je sprovedena u periodu od 9. do 17. septembra 1993. godine, ubijena su 23 srpska civila i pet zarobljenika.

Tužilaštvo je navelo da su u toj akciji počinjena i mučenja, namerna razaranja 300 uglavnom civilnih objekata, trovanja bunara, ubijanja stoke i pljačka vredne civilne imovine.

Najavljujući da će se žaliti Vrhovnom sudu, Norčevi advokati su rekli da smatraju da je presuda nezakonita, a žalbu je najavilo i tužilaštvo. Jedino Rahim Ademi zajedno sa svojim advokatima nije krio zadovoljstvo zbog presude.

Advokat Željko Olujić novinarima je rekao kako smatra da imaju dovoljno elemenata za rušenje presude, posebno za onaj njen deo u kojem je Norac osuđen jer nije preduzeo postupke da spreči zločine.

Olujić je rekao da u vreme kada je zločin izvršen hrvatsko zakonodavstvo nije poznavalo taj aspekt krivice za zločin.

Rahim Ademi zahvalio se sudskom veću na, kako je rekao, korektnom postupku, kao i svim ratnim veteranima i ostalima na podršci tokom suđenja.

"Živim u agoniji od 1993. i sad konačno mogu normalno nastaviti da živim", rekao je Ademi, dodajući da zna da nije kriv i da je očekivao oslobađajuću presudu, koju je i njegova supruga Anita ocenila "jedino pravednom".

Portparol Glavnog državnog tužilaštva Martina Mihordin najavila je da će tužilaštvo uložiti žalbu u odnosu na oba okrivljena.

General Norac je, inače, već na odsluženju dvanaestogodišnje zatvorske kazne u zatvoru Lepoglava. Tu je smešten nakon što ga je sud proglasio krivim za ratne zločine nad civilima s gospićkog područja, počinjene 1991. godine.

U slučaju da Norcu Vrhovni sud potvrdi i presudu za Medački džep moći će tražiti da mu se odredi jedinstvena zatvorska kazna za ta dva slučaja.

Sud se u tom slučaju, prema Kaznenom zakonu, mora držati pravila da jedinstvena kazna zatvora mora biti veća od svake pojedinačne utvrđene kazne, ali ne sme dosegnuti njihov zbir.

U slučaju Norca to bi značilo da mu kazna ne bi mogla biti manja od 12 godina, na koliko je osuđen za zločine na gospićkom području, ali ni veća od 19 godina koliki je zbir dve kazne.

(www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE