• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najnovije optužnice Srbije završile u fioci

Optužnice za ratne zločine i genocid nad Srbima na području Vukovara koje je Srbija dostavila Hrvatskoj, stavljene su fioku.

 Najnovije optužnice Srbije završile u fioci Izvor: MONDO

Optužnice za ratne zločine i genocid nad Srbima na području Vukovara, na čijem spisku je oko 40 imena, među kojima i Vladimir Šeks, Branimir Glavaš i Tomislav Merčep, koje je Srbija dostavila Hrvatskoj, stavljene su fioku.

Prema pisanju zagrebačkog "Vijesnika", hrvatsko Ministarstvo pravde po njima neće postupati, a pravna procedura pokrenuta je samo za Ivana Vekića, jer je optužnica protiv njega podignuta u Opšinskom sudu u Osijeku.

U Ministarstvu su u međuvremenu zaključili da su najnovije optužnice iz Srbije takve da po njima ne treba postupati, pa su, kako se navodi, stornirana sva daljnja postupanja u vezi s optužnicama za rukovodioce kriznih štabova u Slavoniji -Šeksa, Glavaša i Merčepa, jer su u Ministarstvu ocijenili da je Srbija podigla optužnice iz dnevnopolitičkih razloga, a ne zbog rasvjetljavanja eventualnih ratnih zločina.

Uz to, stav Ministarstva je, kako se navodi, da je neprihvatljivo da Srbija podiže optužnice za ono što se dogodilo na teritoriji Hrvatske, pogotovo kad se zna da je rat na području bivše Jugoslavije pokrenula politička i vojna mašinerija bišeg srpskog i jugoslovenskog predsjednika Slobodana MIloševića.

Činjenica je, međutim, kako se dodaje da stavovi hrvatskog ministarstva ničim ne obavezuju Srbiju niti je mogu spriječiti da preduzima daljnje pravne radnje što se tiče optužnica koje su uzburkale političke vode u Hrvatskoj, piše list.

"Vijesnik" navodi da je za optuženike nejneugodine raspisivanje potjernice, jer je pitanje hoće li im zaprijetiti hapšenje u nekoj stranoj državi ako ih Srbija raspiše.

U Ministarstvu pravde Hrvatske tvrde da bi optužene osobe imale razloga za strahovanje od hapšenja samo ako bi putovali u Srbiju, ali ne i u neku drugu državu.

Naime, od prije desetak mjeseci, kako se navodi, važi pravilo da međunarodna Interpolova potjernica ne može biti raspisana ako se sa tim ne saglasi i država o čijem je državljaninu riječ.

U konkretnom slučaju, Hrvatska neće dati saglasnost Interpolu za raspisivanje potjernice protiv tih optuženika, pa nema velike opasnosti od njihovog hapšenja u nekoj stranoj državi u kojoj bi se našli, navodi list i dodaje da je druga stvar ako bi oni rizikovali, pa otputovali u Srbiju.

To je, ukazuje se, bio slučaj s Veljkom Marićem, koji je u uhapšen u Srbiji, dok je kako se navodi, Tihomir Purda uhapšen na osnovu međunarodne potjernice, ali još iz 2007. godine kad nije bila potrebna saglasnost domicilne države.

Ipak, list upozorava da optuženima ne bi savjetovao da putuju u inostranstvo jer stvari oko toga nisu u potpunosti raščišćene.

Na kraju, čini se da bi odlučujuću riječ o cijelom tom problemu optužnica za ratne zločine vlasti u Srbiji protiv hrvatskih državljana ,ipak, mogla dati politika na najvišem nivou obe države, piše list.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE