• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

O kandidaturi Srbije ipak u petak

Šefovi diplomatija Evropske unije nisu se dogovorili da li da predlože status kandidata za Srbiju. Vođe Unije donijeće konačnu odluku u petak.

 O kandidaturi Srbije ipak u petak Izvor: MONDO

Savjet ministara Evropske unije uzeo je na znanje povoljnu ocjenu Evropske komisije i preporuku da se Srbiji odobri status kandidata za članstvo u EU što će razmotriti lideri Unije u petak, navodi se u nacrtu zaključaka zasjedanja ministara spoljnih poslova EU.

Na ovakav predloženi zaključak koji bi značio da se vođima EU prenosi stav da Srbiji treba dati kandidatski status, "stavile su ograde dvije delegacije", piše u pripremnom dokumentu sastanka šefova diplomatija EU, koji večeras raspravljaju o napretku Zapadnog Balkana ka priključivanju Uniji.

"Savjet ministara uzima na znanje povoljnu ocjenu Evropske komisije i preporuku da se Srbiji odobri status kandidata, što će razmotriti Evropski savjet", navodi se u nacrtu zaključaka zasjedanja ministara inostranih poslova EU.

U nacrtu se ukazuje i na to da bi predlog vođima Unije da odobre status kandidata Srbiji bio utemeljen i na "dosad ostvarenim naporima Srbije i uz razumijevanje da će Srbija pokrenuti dijalog s Kosovom i glatko u dobroj vjeri sprovesti dosadašnje dogovore" s Prištinom.

Ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger kaže da bi Srbija trebalo na Samitu EU krajem nedjelje da dobije “probni status" kandidata.

Prema njegovom predlogu, kako prenosi austrijska novinska agencija APA, Samit EU u martu bi trebalo status kandidata zvanično da potvrdi, ako Beograd u međuvremenu bude primijenio dogovore postignute sa Prištinom.

On je, u izjavi novinarima, povodom današnjeg sastanka šefova diplomatija EU u Briselu, koji je počeo oko 15 sati, rekao da namjerava taj predlog da predoči svojim kolegama iz drugih zemalja članice.

Špindeleger je kazao da bi na taj način EU mogla da uputi signal da priznaje dosadašnje napore Srbije, a na drugoj strani ujedno uzme u obzir i uzdržanost mnogih država po ovom pitanju.

“Ako sada počnemo da pritiskamo kočnicu kod širenja EU vjerujem da će biti teško ponovo brzo krenuti naprijed”, objasnio je on.

Austrijski vicekancelar smatra da “u ovom trenutku više od dodjele statusa kandidata na probu” ne bi bilo primjereno.

"I pored sporazuma o zajedničkoj kontroli granica postoje zabrinjavajući tonovi u izjavama srpskih gradonačelnika na sjeveru Kosova”, rekao je Špindeleger.

On je dodao da njegov predlog vezan za “probni” status kandidata za Srbiju nije usaglašen sa Njemačkom.

Njemačka će, kako je ranije saopšteno, stav o statusu kandidata za Srbiju donijeti kad prouči sporazum Beograda i Prištine o administrativnim prelazima.

To je izjavio danas državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Verner Hojer pred sastanak šefova diplomatija EU.

Hojer je rekao da Njemačka još nije donijela odluku o kandidaturi Srbije.

U petak, 9. decembra, se sastaju šefovi država ili vlada svih 27 zemalja članica koji će odlučiti da li prihvataju preporuku Evropske komisije od 12. oktobra da se Srbiji dodjeli status kandidata za članstvo u EU.

"Njemačka će svoj stav zauzeti nakon što proučimo tekst sporazuma", izjavio je Hojer misleći na sporazum o prelazimana na administrativnoj liniji koji su prošlog vikenda postigle delegacije Beograda i Prištine.

Hojer nije pominjao uklanjanje barikada na sjeveru Kosova, što je ranije bilo naznačeno kao glavni uslov da bi Njemačka glasala u prilog srpske kandidature.

"Po pitanju Srbije je važno utvrditi da li je bilo napretka u politici dobrosusjedskih odnosa. To je preduslov za perspektivu članstva u EU", rekao je njemački diplomata.

On je istakao da su nedavni događaji na Kosovu, u kojima je povrijeđeno više austrijskih i njemačkih vojnika, neprihvatljiviji.

"Taj događaj je izuzetno ozbiljan i vlada Srbije mora znati da bi to, ako ne spriječi takve stvari, mogao biti ozbiljan kamen spoticanja".

Hojer je istakao da je Srbija zemlja koja bi značajno mogla dati doprinos EU. Kriterijumi za članstvo su, međutim, jasni, a Kopenhaški kriterijumi kažu, ponovio je, da svaka zemlja mora imati dobre odnose sa svojim susjedima.

Srbija je, prema njegovim riječima najveća zemlja regiona, koja bi jednog dana pristupila EU.

Prioritet Srbije na putu u EU, kako je dodao, moraju biti dobrosusjedski odnosi.

Na sastanku šefova diplomatija, zaključio je Hojer, biće razmotreno šta je dogovoreno u dijalogu Beograda i Prištine.

Praktično sve zavisi od toga da li je Njemačka uvjerena da će ovaj sporazum biti zaista implementiran, konstatovala je ranije Radio Slobodna Evropa.

"To je ključno pitanje. Rekao bih da je situacija slična bacanju novčića", ocijenio je izvještač RSE iz Brisela Rikard Jozviak.

Prema njegovom mišljenju, moguće je da Njemačka promijeni stav ukoliko vidi da je Srbija spremna na kompromis kada je riječ o graničnim punktovima, ali od dogovora je prošlo svega dva dana.

"Mislim da Njemačka može promijeniti svoj stav ukoliko druge države - posebno Francuska, koja je sve više za to da se Srbiji odobri status kandidata - izvrše pritisak na nju. Međutim, postavlja se pitanje da li je to dovoljno", ističe on.

Njemačka se protivi početku pregovora EU sa Srbijom ovog mjeseca zbog nastavka nasilja na sjeveru Kosova i želi da odgodi taj korak do juna, navodi se na medijskom sajtu EU "EUObzerver".

Kompromis bi se mogao postići za mart što bi, takođe, išlo u prilog predsjedniku Srbije Borisu Tadiću uoči izbora u aprilu, rekao je jedan diplomata.

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocijenio je da se napretkom u dijalogu Beograda i Prištine i početkom uklanjanja barikada na sjeveru Kosova stvaraju uslovi da neke države promjene stav kako bi Srbija dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji u petak, 9. decembra.

"Svakako je dobro, iako se to događa u posljednjem momentu, da je došlo do obnovljanja dijaloga, da su postignuti konkretni rezultati koje treba implementirati i da su danas popodne krenule aktivnosti da se neke od barikada uklone", rekao je Kacin na konferenciji za novinare povodom regionalnog skupa evropskih liberala (ALDE).

Time se, istakao je Kacin, stvaraju uslovi da se do petka, 9. decembra, ubijede neke države i njihovi šefovi, koji misle da Srbija ne zaslužuje status kandidata, da promjene mišljenje i tako napravi proboj.

Poljska, kao predsjedavajući EU, je takođe saopštila da "Unija pozdravlja" nedavni sporazum Srbije o zajedničkim graničnim prelazima na sjeveru Kosova, ali je upozorila da "je to vjerovatno stiglo prekasno" da bi lideri kasnije tokom sedmice dali Beogradu status kandidata EU.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE