• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ne zna se ni ko ima pravo glasa u Crnoj Gori

Nevladina organizacija upozorila je uoči izbora u Crnoj Gori da još nisu usvojeni zakoni za sprovodjenje izbora u skladu sa demokratskim standardima

 Ne zna se ni ko ima pravo glasa u Crnoj Gori Izvor: MONDO

Nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju (CDT) upozorila je u četvrtak da su predsednički izbori u Crnoj Gori raspisani za 6. april, a da se još ne zna ko ima pravo glasa, ko ima pravo da podrži kandidaturu, kako će se finansirati izborna kampanja i ko će odrediti medijska pravila.

Portparol CDT-a Milica Kovačević saopštila je da se time "rizikuje negativna percepcija javnosti o legitimitetu predsedničkih izbora".

"Apelujemo na nadležne institucije i sve parlamentarne partije da odgovorno i profesionalno pristupe rešavanju nastalih problema i obezbede uslove da predsednički izbori budu sprovedeni u skladu sa demokratskim standardima", navela je Kovačevićeva u saopštenju CDT-a.

Ona je podsetila da Ustav biračko pravo daje državljaninu, dok prema izbornim zakonima to pravo pripada gradjaninu koji je ispunio rezidencijalni uslov.

U CDT-a napominju da Skupština nije usvojila zakon o državljanstvu, ni zakon o biračkim spiskovima, najavljivan kao uslov za raspisivanje izbora.

Reč je o zakonima koji su, prema Ustavnom zakonu, morali biti usvojeni u decembru i januaru, što u CDT-a posebno ističu.

"Rokovi su istekli. Član 7 i član 8 Ustavnog zakona su prekršeni", ukazao je CDT.

Kovačevićeva je konstatovala da ako se ne zna ko ima pravo glasa, ostaje nejasno i ko ima pravo da potpisom podrži nečiju kandidaturu i upozorila da je prekršeno pravilo da se izborni propisi ne menjaju posle raspisivanja izbora.

Ona je podsetila da Skupština tek u februaru planira da donese odluku o visini troškova izborne propagande, iako je to zakonski bila dužna da uradi najkasnije do dana raspisivanja izbora.

CDT je negativno ocenio i to što još nije odlučeno ko će, u odsustvu Saveta RTVCG, propisati medijska pravila praćenja predizborne kampanje.

"Nepostojanje ovog pravilnika onemogućava kandidate da već startuju sa kampanjom na Javnom servisu i neopravdano skraćuje vreme trajanja kampanje", navodi se u saopštenju.

CDT je ocenio da je "čitav proces donošenja novih i izmena postojećih izbornih zakona bio neblagovremen i netransparentan".

(Tanjug)/www.mtsmonmdo.com

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE