• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati se rješavaju i posljednje državne banke

Vlada premijera Zorana Milanovića donijela je danas odluku o traženju investitora za Hrvatsku poštansku banku, posljednju u većinskom vlasništvu države.

 Hrvati se rješavaju i posljednje državne banke Izvor: MONDO

Vlada je objavila namjeru prodaje vlasničkog učešća države do 51,46 odsto u kapitalu HPB, kao i da namjeravaju da naprave dokapitalizaciju banke kroz novu emisiju dionica putem javne ponude ili privatnim plasmanom.

Razlozi ovakve odluke Vlade su velika zavisnost HPB-a o dopunskom kapitalu i njegova vrlo visoka cijena, ali prije svega okolnost da strateško pitanje kapitala HPB-a nije riješeno ni nakon dokapitalizacija koje je banka provela u ranijim periodima.

Ministarstvo finansija biće zaduženo za provođenje cjelokupnog izbora savjetnika za privatizaciju i to procesom javnog takmičenja u otvorenom postupku, kao i samog provođenja postupka prodaje vlasničkog učešća Hrvatske, odnosno privatizacije i dokapitalizacije HPB-a.

Uloga savjetnika jeste da najprije procjeni banke, tržište i moguće investitore, dok ministarstvo u roku od 30 dana mora da informiše vladu o preduzetim aktivnostima i toku postupka.

Ministar finansija Slavko Linić naglasio je da u budžetu nema sredstava za dokapitalizaciju banke, koja je po njemu mala banka, zbog čega vlada i prodaje svoje učešće.

Dobijeni novac neće se nenamjenski trošiti, nego će biti usmjeren u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj radi ulaganja u privredu, rekao je Linić.

Vlada ne bi željela HPB da proda strancima, već želi naći domaćeg investitora kako bi banka ostala u hrvatskom vlasništvu, ali više ne u vlasništvu države.

Centralna banka je krajem prošle godine obavila nadzor poslovanja HPB, pri čemu je zaključeno da je u 2011. zabilježila gubitak od 36,8 miliona kuna (4,88 miliona evra), a ne profit od 80 miliona kuna (10,61 milion evra) kao što je to prikazala Uprava HPB-a i njen predsjednik Čedo Maletić u finansijskom izvještaju za 2011. godinu.

Nova uprava HPB-a od 2009. do 2012. je i po nekoliko puta odobravala nove kreditne plasmane rizičnim klijentima kojima je refinansirala postojeće kreditne obaveze.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE