• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučetići se plaše povratka u Mitrovicu

Porodica koja je preživjela bombaški napad u Kosovskoj Mitrovici plaši se povratka u Bošnjačku mahalu.

 Vučetići se plaše povratka u Mitrovicu Izvor: MONDO

Nikada se nećemo vratiti u tu kuću. Kuda će, Vučetići ne znaju da kažu. U maloj sobi dječije klinike u Tiršovoj ulici u Beogradu sada brinu samo o tome da se trogodišnji Borivoje i sedam godina starija Milica što prije oporave, pišu "Novosti".

Bomba koja je u ponedjeljak bačena na njihovu kuću u naselju Bošnjačka mahala u Kosovskoj Mitrovici po treći put otjerala ih je sa ognjišta. A ipak, neko ih je, vjeruju, pogledao odozgo. Djeca su živa i to je najvažnije.

"Ne bih mogla ponovo da zaspim u toj sobi. U toj kući", priča Snežana dok sjedi uz uzglavlje sina Borivoja.

"Samo kad pomislim na to. Milica tek što se vratila iz škole. Ja sam sjedila pored nje i hranila Borivoja. A onda - prasak. Staklo koje leti. Eksplozija. Skočila sam i zgrabila djecu koja su krvarila. Istrčali smo napolje. Samo sam mislila da ih sklonim na bezbjedno, nisam bila svjesna šta se dešava. Tek kada smo izašli napolje, shvatila sam da je neko bacio bombu kroz prozor", priča ova žena za "Novosti".

Snažna eksplozija čula se kilometrima okolo. Komšije su istrčale da pomognu. Srbi i Bošnjaci. Prvi - Srđan Stojanović, koji živi u prizemnom dijelu iste kuće i koga je kasnije kosovska policija uhapsila zbog sumnje da je baš on bacio paklenu napravu na Vučetiće. On je Snežanu i djecu odvezao u bolnicu.

"Djeca su bila prestrašena. Milica plače zbog Borivoja, on plače zbog nje. Milici je lice krvavo, ima geler u uhu. Bora je pogođen u vrt i u lice. Nisam mogla da ih smirim da bi ih ljekari pregledali", kaže Snežana.

Dan ranije čuli su na televiziji vijest o bombi koja je bačena kod tri solitera u sjevernom dijelu Mitrovice. Ne daju nam mira, pomislila je. Ne bi trebalo da izlazimo napolje po mraku, pomislila je. To je rekla i Milici kada je pitala da izađu u šetnju.

"Mislila sam da smo u kući bezbjedni. Sada mi kažu da je čitava soba izrešetana gelerima. Spasla nas je fotelja koja nas je zaklonila. Kakav je to čovjek koji može da baci bombu na djecu. Da li je čuo njihov krik prije nego što je pobjegao", pita se Snežana.

Milica se više ne boji. Kroz prozor sobe na četvrtom spratu dječije bolnice posmatra Beograd.

"Ide mi se napolje. Jedva čekam da mi doktori dozvole da izađem u šetnju. Dosadno mi je da čitav dan ležim u sobi", kaže stidljivo .

Bora još ne može da ustane. Morali su da mu daju anesteziju da se ne bi vrpoljio na skeneru. Još ošamućen, velikim očima šara po sobi.

"Samo neka muka", vajka se otac Steva. Priča za sebe, u bradu. I bez straha od napada život na Kosovu dovoljno je težak. Jedini stalni prihod koji imaju je njegov minimalac od 11.000 dinara i četiri hiljade dječijeg dodatka.

Već dvaput su napustili dom. Prvo su 1998. godine morali da odu iz rodnog sela Taradža i narednu godinu proveli su u Vučitrnu. Kada je počelo bombardovanje 1999. godine, ponovo su morali da se pakuju. Vjerovali su da će se skrasiti u Kosovskoj Mitrovici.

"Žena i djeca su preplašeni. Više ne možemo da se vratimo u tu kuću. Hoćemo da ostanemo na Kosovu, tamo su nam i rođaci i prijatelji. Ali u tu kuću više ne idemo", kaže otac ove porodice.

Vučetići ne vjeruju da im je bombu bacio komšija Srbin.

"Pa i on ima sitnu djecu, ne bi mogao mojima da uradi tako nešto", odgovara Steva na pitanje o hapšenju komšije Srđan Stojanovića.

"Jesmo bili u zavadi, ali ko bi zbog toga digao ruku na djecu. A i to oružje što su mu našli. Pa ko dole nema oružje? Mi stalno živimo u strahu", objašnjava Vučetić.

Neurohirurg dr Miljan Mihajlović rekao je juče da je stanje povrijeđene djece stabilno i da se osjećaju dobro.

"Urađen je skener glave i vrata oboje djece i ultrazvučni pregledi. Geleri se kod dječaka nalaze u mišićima vrata. Konsultovaćemo se sa kolegama Vojnomedicinske akademije, da li će se dječaku vaditi geleri, jer oni imaju više iskustva sa ratnim povredama.

Kod djevojčice je nešto delikatnija situacija jer se njoj geler nalazi na kosti lobanje. Konsultovali smo se sa kolegama sa ORL klinike KCS i oni su zahtijevali dodatni pregled, koji će biti urađen na njihovoj klinici. Nakon toga ćemo znati da li ćemo taj geler hirurški da odstranimo", kaže dr Mihajlović za "Novosti".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE