• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Nema dogovora sa Prištinom

Pregovori delegacija vlada Beograda i Prištine u Briselu, uz posredovanje predstavnice EU Ketrin Ešton, nisu donijeli ploda.

 Dačić: Nema dogovora sa Prištinom  Izvor: MONDO

Poslije gotovo dvanaest sati rasprava u Briselu, što bilateralnih što trojnih, posrednica iz EU Ketrin Ešton je odredila pauzu do 23 sata, ali se premijer Srbije IvicaDačić poslije ponoći obratio novinarima i rekao da nema dogovora sa Prištinom..

Nadležnosti su najveći kamen spoticanja a ovo nije kraj razgovora jer predstoje razgovori u Beogradu, rekao je premijer Dačić.

Srpska delegacije je bila jedinstvena u stavovima, a vicepremijer Aleksandar Vučić je čak nudio ostavku, koja je odbijena, prenio je B92.

"Narednih dana biće analiza i razgovora. Neke tačke su i dalje udaljene, ali je bilo dosta napretka u razgovorima", izjavio je premijer Dačić.

Poslije Dačića novinarima se obratio šef prištinske delegacije Hašim Tači, koji je rekao da postoji mogućnost za novi sastanak u narednih nedelju dana "ako Srbija prihvati neke od principa koji su danas pominjani".

Povodom atmosfere u ovoj rundi dijaloga Tači je rekao da je ona bila "nešto drugačija jer je bilo više učesnika", aludirajući time na vicepremijera Srbije Aleksandra Vučića, a da je tim novim učesnicima "bilo potrebno vrijeme da se naviknu na atmosferu briselskih razgovora".

Još jednim krajem briselskih razgovora bez konkretnog rješenja nije se ostvarila ni najava predsjednika Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun, koji nije u Belgiji, ali je nešto ranije uveče izjavio da je visoki predstavik EU Ketrin Ešton u pregovorima iznijela novi prijedlog delegacijama Beograda i Prištine.

Drecun je to preocijenio kao "znak da prištinska strana popušta".

Prije posljednjeg sastanka obeju delegacija i Ketrin Ešton, koji je trajao od 20: 30 do 22:45 bili su bilateralni sastanci Ešton prvo sa delegacijom Beograda a potom i Prištine.

Prvi trojni sastanak okončan je "tehničkom pauzom" u dijalogu oko 17:00 časova, a prekid rada iskorišćen je za konsultacije delegacija.

Ta "tehnička pauza" prije druge runde današnjih sastanaka, prema izjavi šefa Kancelarije Vlade Srbije za Kosmet i člana delegacije Aleksandra Vulina za TV Prva, bila je neminovna jer su u razgovoru "podignuti tonovi" a kateri su bili šef prištinske.delegacije Hašim Tači i član beogradske, vicepremijer Aleksandar Vučić. Na to podvikivanje se kasnije osvrnuo Hašim Tači.

"Vučić zna da se izbori za Srbiju argumentovanim mišljenjem ali ako neko neće da razumije onda u razgovoru može da dođe po povišenja tona. Vučić nije prvi podigao glas ali nije dao na sebe", opisao je Aleksandar Vulin razgovor Vučića i šefa prištinske delegacije Hašima Tačija.

Vulin nije precizirao oko čega su tačno "podignuti glasovi", ali kaže da su za Beograd najvažnija pitanja sudstva, policije i neprisustva kosovske vojske u srpskim sredinama i za to su dati "snažni argumenti".

"Naša delegacija ponovo razgovara sa Ketrin Ešton kako bismo vidjeli u kojoj mjeri možemo da nastavimo sa dijalogom i koliko je Priština daleko od kompromisa, jer srpska strana je jasno pokazala da je spremna na kompromis", rekao je Vulin.

Kako je zaključio, za Srbiju nijedan dan nije "Dan d", i razgovori i traganje za rješenjem će, što se Beograda tiče, biti nastavljeni.

U ranijoj izjavi danas Vulin je rekao da je ova runda dijaloga "najmučnija do sada" i istakao da se pred pregovaračima nije u dosadašnjem toku razgovora pojavio nijedan novi papir, te da je "sve već poznato".

On je za B92 rekao da Srbija, kao i do sada, iskazuje izuzetnu spremnost za kompromis, ali da druga pregovaračka strana ne pokazuje fleksibilnost.

"Ništa se spektakularno ovdje ne dešava, puno je pritisaka i mi smo spremni da sve izdržimo", naglasio je Vulin.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju ocijenio je da posebnu snagu Srbiji na tekućim razgovorima daje prisustvo prvog potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića, jer je, kako je rekao, očigledno da Vučića u Briselu izuzetno respektuju.

On nije želio ulaziti u prognoze koliko bi današnja runda pregovora u Briselu mogla da traje.

"Sve je neizvjesno. To što visoki predstavnik EU Ketrin Ešton sutra nije u Briselu ništa ne znači. Biće još rundi, mi ne pregovaramo samo zbog datuma. Nama je ispred svega integritet zemlje", rekao je Vulin.

Zamjenik premijera Kosova Hajredin Kuči, koji je takođe u Briselu, rekao je za kosovsku televiziju KTV da je prekid u pregovorima napravljen na zahtjev srpske strane i da je optimista da će biti postignut sporazum večeras.

"Dobro smo pripremljeni i spremni da donesemo odluke u korist građana i naše zemlje", rekao je Kuči.

Današnja diplomatska aktivnost u Briselu započela je susretom visoke predstavnice za EU sa delegacijom Beograda, potom je Katrin Ešton obavila i odvojeni sastanak sa prištinskom delegacijom da bi poslije kraće pauze počeo sastanak na kome učestvuju sve tri strane.

U srpskoj delegaciji koja je na pregovorima u Briselu su, pored premijera Ivice Dačića i vicepremijer Aleksandar Vučić, kao i potpredsjednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić, direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin, ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić i savjetnik predsednika Srbije Marko Đurić. Veći dio srpske i albanske delegacije u Briselu se nalazi od sinoć.

Glavno pitanje o kome će se i danas pregovarati jesu ovlašćenja, odnosno nivo ovlašćenja za Zajednicu srpskih opština. Prije svega, onih koji se tiču oblasti sudstva i policije, odnosno ovlašćenja u imenovanju komandira i sudija.

Kosovski premijer Hašim Tači rekao je prije početka njegovog sastanka sa Eštonovom da su prijedlozi koje je Priština pripremila za osmu rundu dijaloga u skladu sa kosovskim ustavom i zakonima.

"Ovo je istorijski dan. Odlučujući momenat za moju zemlju, ali i za cijeli region".

Tači je rekao da je delegacija Prištine spremna na dogovor, ali da neće mijenjati stav i da neće prihvatiti ništa što izlazi iz okvira kosovskog ustava.

Kako je saopšteno iz kabineta kosovskog premijera on se danas u Briselu sastao i sa američkim pomoćnikom državnog sekretara Filipom Rikerom.

On je tom prilikom rekao da bi eventualni dogovor označio početak zatvaranja poglavlja sukoba i otvorio poglavlje saradnje i evro-atlanstske integracije Kosova i Srbije.

Tokom sastanka bilo je riječi o očekivanjima rezultata dijaloga koji je u toku u Briselu.

Kako se navodi, Tači je istakao u razgovoru posvećenost i predanost kosovske vlade za uspostavljanjem dobrog susjedstva i evro-atlanstke integracije Kosova.

On je ocijenio da bi eventualno postizanje dogovora sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem otvorilo put za normalizaciju odnosa i da bi označilo početak zatvaranja poglavlja sukoba i početak otvaranja poglavlja saradnje i evroatlantske integracije "dvije zemlje".

Riker je naglasio da su SAD posvećene promovisanju dijaloga i miroljubivog rješavanja svih otvorenih pitanja između Srbije i Kosova, te dodao da Vašington podržava teritorijalni integritet Kosova.

U delegaciji Prištine su i potpredsjednici kosovske vlade Hajredin Kuči, Edita Tahiri i Slobodan Petrović.

Portparolka visoke predstavnice Evropske unije Maja Kocijančić izjavila je da je dijalog Beograda i Prištine u ključnoj fazi, ali da će se tek vidjeti kakav će biti rezultat.

"Mi radimo da bi došlo do dogovora i u ovom trenutku prerano je da kažemo više od toga", izjavila je Kocijačnić.

Ona, međutim, nije mogla da potvrdi postojanje bilo kakvog dokumenta ili prijedloga Ketrin Ešton za dvije pregovaračke strane.

"Ne. To su pregovori, oni razgovaraju o konkretnim stvarima ali to su stvarno pregovori. EU samo posreduje. Ne mogu potvrditi nikakav papir. Mogu samo reći da mi jasno i svim snagama radimo na tome da bi došlo do rješenja ovih pitanja koji su na stolu u ovom dijalogu", rekla je Kocijančić.

U Beogradu je juče održan posljednji sastanak državnog vrha, a kako je objasnio predsjednik Srbije Tomislav Nikolić postoji nekoliko neprihvatljivih stvari za Srbiju.

"Nije prihvatljivo da buduća vojska Kosova bude na teritoriji zajednice srpskih opština, a važno je da ta zajednica odlučuje o policiji i pravosuđu", rekao je Nikolić

Ključno pitanje današnjeg dijaloga je da li će se postići nagodba između zahtjeva Srbije da Srbi na Kosovu dobiju institucionalnu zaštitu svojih interesa, i ponude Prištine, a to je Ahtisarijev plan, koji srpska strana smatra potpuno neprihvatljivim.

(MONDO/agencije/Foto:@dusan_gajic/Twitter)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE