• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić bez zadrške na "paljbu" odbornika

Na javnom sastanku sa odbornicima srpskih opština na Kosmetu, prvi potpredsjednik Vlade Srbije otvoreno odgovara na pitanja Srba.

 Vučić bez zadrške na "paljbu" odbornika  Izvor: MONDO

Prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić došao je danas oko 16:00 časova u Kosovsku Mitrovicu, gdje je posla sata kasnije počeo sastanak sa odbornicima srpskih opština sa KiM i njihovim predsjednicima.

Na sastanak sa Vučićem došlo je 99 odbornika i 21 član opštinskih vijeća iz četiri opštine sa sjevera Kosova, a sastanak je počeo oko 16:30 časova.

Sastancima prisustvuje i Aleksandar Vulin, direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju u ostavci, a razgovor u Kosovskoj Mitrovici su u jednom trenutku napustili predsjednici četiri sjevernokosovkse opštine, prenosi RTS.

Predsjednici su izašli iz sale iz protesta što neki odbornici opstruiraju raspravu i razjašnjenja konkretnim stvari iz Briselskog sporzuma zarad, kako je to rekao izvještač RTS-a - tračarenja.

Prvi potpredsjednik Vlade obratio se odbornicima srpskih opština sa sjevera Kosova i Metohije porukom da Briselski sporazum podrazumijeva bolne i teške stvari, i da će ih biti još.

"Notorna je laž da sam se bilo kada hvalio briselskim sporazumom. Svaki dan govorim da je to težak sporazum, koji nosi mnogo problema za srpski narod, ali koji je bio jedini mogući u datom trenutku", rekao je Vučić.

"Unaprijed kažem, biće još teških i bolnih stvari, muka kroz koje ćemo morati, uvjeren sam, da prođemo zajedno", poručio je Vučić odbornicima sa sjevera Kosova.

Dio sastanka obilježila je rasprava Vučića i poslanika Marka Jakšića (DSS).

Vučić je Jakšića označio kao organizatora verbalnih napada na njega, rekao da je vlast u vrijeme Vojislava Koštunice amnestirala "sve albanske zločince" i ponudio Jakšiću da međusobno razmjene imovinu.

"Vidim da su neki naučili od Albanaca mnogo, skupili djecu da viču - ubij Vučića. Treba da se stidite jer Srbi to ne rade, časni ljudi to ne rade", rekao je Vučić, koji je ušao u direktnu raspravu sa Jakšićem tokom razgovora sa odbornicima četiri opštine sa sjevera Kosova.

Jakšić je takve optužbe odbacio ocijenivši da je Briselski sporazum štetan i da predstavlja veleizdaju nacionalnih i državnih interesa.

"Ovo je faktički pravljenje albanske države uz blagoslov Srbije. Mislim da je bitno da sadašnja vlast ne sprječava rad Ustavnog suda. Svi znamo da je cijeli ovaj sporazum protivustavan i zato mora da ide pred Ustavni sud", rekao je Jakšić.

Vučić je, odgovarajući Jakšiću, upitao zašto pokrajinski izbori nisu sprovedeni kad su predstavnici Srbije, među kojima je bio i Jakšić, bili s Tačijem na pregovorima u Beču, a ministar za Kosovo i Metohiju bio takođe kadar DSS Slobodan Samardžić.

"Tada ste vedrili i oblačili ovde na KiM. Sve zločince albanske pustio je Vojislav Koštunica, a ne Tomislav Nikolić. Nemojte meni da govorite o amnestiranju zločinaca, vi ste ih amnestirali i doveli u poziciju da nema kuda dalje", rekao je Vučić i ponovio da aktuelna vlast nije za prodaju Kosova, a Jakšiću ponudio da razmjene kompletnu imovinu.

Vicepremijer je u razgovoru sa odbornicima istakao da nije, kako su neki odbornici naveli, potpisan sporazum između dvije države i da za to postoje garancije u pisanoj formi NATO-a za bezbjednost srpske zajednice.

"Ne mislim da mi treba da ponovo ratujemo sa njima i da im prijetimo. Moramo da pokušmao da ih imamo za saveznike, iako ne treba nikada da uđemo u NATO. Treba da imamo što više zemalja u svijetu kao prijatelje, da Srbija bude jača iz dana u dan,"- rekao je Vučić.

Nigdje ne piše da podržavamo napredak Kosova ka EU, nego u sporazumu stoji da strane potpisnice neće ometati jedna drugu na putu evropskih integarcija, dodao je on.

Odgovarajući na zamjerke pojedinih odbornika zbog toga što se susreo sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Vučić je istakao da misli da je bolje pregovarati sa bilo kim, nego voditi ratove i da treba voditi računa o interesima svog naroda.

On je rekao da mu je sa Tačijem bilo veoma teško da razgovara, za razliku od nekih koji su ranije "lako pregovarali" sa kosovskim premijerom i dodao da se sa njim čak i posvađao u Briselu po pitanju regionalnog komandanta policije i teritorijalne raspodjele opštine.

"Moraju se naći drugi načini za odbranu zemlje od busanja u grudi, oživjeti fabrike, riješiti stvarne probleme".

Na pitanje jednog odbornika "ko je prodao Trepču", Vučić je odgovorio da nije niko, mada ne misli da bi bio to loš potez, istina, u ovom političkom trenutku neostvariv.

Sastanak sa odbornicima je otvoren za javnost, a Vučić s njima razgovara direktno, oni postavljaju pitanja, a on odgovara.

Predsjednik Opštine Kosovka Mitrovica Dragiša Vlašković je na početku sastanka Vučića sa odbornicima četiri opštine sa sjevera Kosova izjavio da žali zbog dešavanja prilikom dolaska prvog potpredsjednika Vlade, kada je grupa građana zviždala i negodovala.

"Opština Kosovska Mitrovica osuđuje ove događaje, jer smatramo da ne doprinose borbi za opstanak na Kosovu i Metohiji i umanjuju naše šanse na tako nešto", rekao je Vlašković.

On je ukazao da svako mišljenje može da se iznese, ali na primjeran i demokratski način.

Među građanima koji su ga dočekali ispred zgrade Fakulteta tehničkih nauka, gdje se održava sastanak, bilo je i pristalica Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije, koji su povicima i zvižducima negodovali zbog Briselskog sporazuma.

Neki od njih su cijepali plakate dobrodošlice vicepremijeru.


Vučić je izjavio pred sastanak da narod ne treba plašiti Briselskim sporazumom, da ne očekuje večeras dogovor sa Srbima koji se protive sporazumu, ali da primijećuje promjenu u njihovom stavu.

"Ne mogu da kažem da očekujem da zajednica ili odbornici četiri opštine kažu da to prihvataju, ali vidim promjenu razmišljanja, promjenu u stavu. Vidim drugačije gledanje na stvari. Vlada i skupština prihvatili su ovaj sporazum, a ako poštujete svoju državu, ako poštujete Srbiju, onda poštujete i odluke vlade i skupštine", rekao je Vučić za RTS prije sastanka.

Ispred zgrade gdje je sastanak pojedini građani nosili su i majice s natpisom "Sloboda za Pagija", odnosno Slavoljuba Jovića, pritvorenog zbog ranjavanja pripadnika Kfora.

Putem od Leposavića ka sjevernom dijelu Mitrovice, koji je bio oblijepljen plakatima sa Vučićevom slikom i natpisom "Dobrodošao na Srpsko Kosovo i Metohiju" tokom Vučićevog dolaska saobraćaj su kontrolisali pripadnici civilne zaštite.
Prvi potpredsjednik Vlade pred dolaska u Mitrovicu imao je u Leposaviću sastanak sa predsjednicima opština sa sjevera Kosova da je postignut dogovor o koordinisanju budućih akcija i zajedničkom djelovanju.

Vučić je, prije zajedničkog ručka, objasnio da je sa predsjednicima opština razgovarao iako ne dijele ista uvjerenja, da su se dogovorili da koordinišu buduće akcije i da zajednički djeluju.

"Naš narod na Kosovu i Metohiji vjeruje u državu, a mi niti hoćemo, niti možemo da mijenjamo svoj narod", rekao je Vučić i dodao da će vlada raditi u naboljem interesu ne samo Srbije, odnosno cenralne Srbije, već i u interesu naroda na Kosovu i Metohiji.

"Tamo gdje se naši stavovi budu razlikovali uvijek ćemo tražiti zajednički jezik", poručio je Vučić.

Poslije sastanka s Vučićem predsjednik opštine Zvečan Dragiša Milović, potvrđujući da je postignut dogovor o nastavku saradnje, rekao je: "nemamo rezervnu državu i moramo zajedno".

On je dodao da će sastanak Vučića sa odbornicima četiri opštine biti dobra prilika da oni postave pitanja i da izraze sve svoje strahove i neodumice.

"Iskreno se nadam da ćemo složno i jedinstveno koordinirati i raditi za dobrobit kako našeg naroda na Kosovu i Metohiji, tako naroda u Srbiji", poručio je Milović.
Vučić je u Leposavić stigao nešto poslije 10 časova i tu je, u Hramu svetog Vasilija Ostroškog, prisustvovao liturgiji povodom obilježavanja gradske slave. U porti hrama se okupio veliki broj građana koji su dočekali potpredsjednika Vlade.

Po završetku liturgije, Vučić je razgovarao sa episkopom raško-prizrenskim Teodosijem, a potom i sa predstanicima četiri opštine sjevera Kosova.
Poslije razgovora sa episkopom Teodosijem, Vučić je poručio da država čini najviše što može za svoj narod, a episkop raško-prizrenski rekao je da briselskim sporazumom nije sve gotovo i da je dolazak Vučića ohrabrenje za sve u pokrajini.



"Srbija jeste uz svoj narod, neće ga ostavljati i gleda u budućnost", rekao je Vučić u izjavi poslije sastanka sa Teodosijem i liturgije kojoj je prisustvovao povodom slave opštine.

Iako su ga upozoravali da rizikuje dolaskom na Kosovu, Vučić naglašava da onaj koji govori istinu ne rizikuje ništa, već samo onaj koji obmanjuje i laže svoj narod.

On je izrazio zahvalnost na razumijevanju, promišljenosti i podršci vladike koju pruža opstanku srpskom narodu na ovim prostorima i što razumije da Srbija ne može sama, već da mora da sarađuje sa svima u svijetu, da čini najviše što može i da će to činiti i u budućnosti za svoj narod.

"To je ono što mogu da obećam građanima Leposavića i svih drugih opština kako na sjeveru tako i južno od Ibra", kazao je Vučić koji je dodao da neće da ubjeđuje narod da je to mnogo dobar sporazum, kao što ni sam nije ubijeđen u to, ali je to jedino mogući sporazum i ono što je bilo najviše moguće u tom trenutku do koga se došlo.

"Ali neću da ubjeđujem ni u laži i neistine u koje narod ubjeđuju neki drugi, koji ne vole Kosovo i Metohiju, već vole svoje džepove. Narodu ću reći sve teškoće sa kojima se suočavamo", rekao je Vučić.

"Neću da lažem svoj narod i obećavam više, jer je to slijepa, kratkovida politika, sopstvenih interesa, koja neće donijeti ništa dobro srpskom rodu. Moj je posao da u našim crkvama i školama bude još više djece, da sačuvamo srpsko ime i prezime, narod na KiM, a ne da se radujem činjenici što će neko drugi biti kriv što naš narod ne živi na našim ognjištima", naglasio je Vučić.

Vučić je dodao da mu je savjest potpuno mirna, jer je uradio najbolje za svoj narod, kao i da nije uplašen niti će ga neko spriječiti da bude sa svojim narodom i da ide u Kosovsku Mitrovicu.

"Nadam se da ćemo na putu razuma i boljitka imati podršku SPC na KiM i građana", dodao je Vučić koji je kazao i da ne želi da komentariše želje Prištine, jer oni nisu ti koji odlučuju.

"Ovaj sporazum je donio i neke dobre stvari. Po prvi put ćete imati od strane cijelog svijeta priznatu Zajednicu i jasan pokazatelj da albanska čizma neće biti na sjeveru. Ne krijem da tu ima i loših strana. To je primjena kosovskih zakona kao u Brozovo vrijeme, to je najteže za nas.

Ali Srbija će i dalje finansirati kompletno zdravstvo i prosvjetu, a ostale ingerencije će preuzeti Zajednica srpskih opština. To nije idealan, ali ni katasofalan sporazum koji treba da služi za plašenje narod. To je ono što je bilo najvise moguće u ovom trenutku", objasnio je potpredsjednik Vlade Srbije.

"Ako bilo ko misli da je bilo moguće više, taj obmanjuje narod i ne govori istinu", dodao je on ukazujući da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova.

Vučić je poručio da se mora razumjeti u kakvom svijetu živimo i sa kakvim problemima se suočavamo, te da zarad povika i pokliča radosti neće reći nešto što će Srbiju vratiti u 17. vijek.

On je istakao da nije želio da kaže nijednu ijreč protiv vladika koje su učestvovale na mitingu u Beogradu, jer zna da je to iz njhovih usta izašlo zbog brige za KiM. Nije želio da govori ni o ljudima "koji su organizovali hajke na državu, njene predstavnike i njega lično", najavivši da će im to reći u lice u Kosovskoj Mitrovici.



Građanima KIM Vučić je kazao da ne treba da budu razočarni što je 500 ili 1.000 ljudi bilo na mitingu u Beogradu.

"To je bio odnos ljudi prema onima koji su zakazivali skup. Postoji milionska briga ljudi u Srbiji prema KiM, samo nisu htjeli da dolaze na skupove koji nikada ništa nisu dobro učinili za svoj narod. Cijela Srbija će dati sve što može da pomogne svom narodu na KiM", poručio je on.

Upitan o legitimitetu sporazuma Vučić je podsjetio da je prvi ponudio referendum i da je poslije, kada se vidjelo da ga velika većina podržava, rekao da ne treba da se održi, jer "nećemo nikoga da ponižavamo, jer želimo da ostanemo uz svoj narod".

"Ako sumnjate u legitimitet možemo na izbore uvijek, samo ima jedan problem, što će razlika u korist tih stranaka, pokreta i organizacija biti ne tri do četiri prema jedan već 10 prema jedan", naglasio je on poručivši da nije uplašne izborima.

Što se problema ličnih dokumenata tiče Vučić je najavio da će se o tome borba nastaviti kroz implementacione dogovore.

On je podsjetio da je to problem koji traje mjesecima, i godinama, i da ga sporazum nije rješavao. Takođe je objasnio da sporazum ne predviđa stavljanje pod ustav Kosova sjever pokrajine, već da će važiti zakoni, krivični pravni i drugi, koji su usaglašeni sa evropskim normama.

Kada je riječ o lokalnim izborima na Kosovu Vučić je objasnio da će biti postignut dogovor sa narodom i da je uvjeren da će to biti i sa najvećim dijelom političkih lidera.

Episkop raško-prizrenski Teodosije ocijenio je da sa briselskim sporazumom nije sve gotovo i da - ako budemo složni i ako se bude gradilo jednistvo, ljubav i sloga na ovim prostorima i potvrdimo da smo jevanđelski, svetosavski, Hristov narod - onda nam niko ne može ništa.

"Hrabrim narod da ostane na ovim prostorima i poručujem predstavnicima naše države da uvijek budu sa ovim narodom, da više pružaju i više daju nego što su to ranije činili kako bi to i na djelu potvrdili", rekao je Teodosije.

Episkop je naglasio da kosovski problem nije od danas, da on traje od ranije, "ali da smo mi danas - oni koji nas predvode u državi i crkvi, odgovorni u ovom vremenu šta ćemo uraditi i šta ćemo ostaviti našoj djeci i našim potomcima".

"Dolazak Aleksandra Vučića je ohrabrenje za sve nas i znak da su Vlada Srbije i Srpska pravoslavna crkva, naročito danas na Kosovu i Metohiji, jedno biće, da ne možemo jedni bez drugih i da ni u jednom trenutku nećemo biti jedni bez drugih", poručio je Teodosije.

On je, nakon razgovora sa Vučićem u obraćanju novinarima, istakao da je veoma značajna podrška Vlade da bi Srbi mogli da žive i opstanu na svojim ognjištima.

Osvrćući se na postupke mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, Teodosije je rekao da je on (Amfilohije) dugo prisutan na Kosovu i da se pojedinac ne može gledati kroz neku izjavu ili neku riječ.

Pred odlazak na Kosovo Vučić je dao intervjuu za "Politiku" u kome je naglasio da će Ustav Srbije morati biti promenjen pre uslaska u EU. On je rekao i da zna da kampanju protiv njega finansira Miroslav Mišković, ali i da u tome učestvuju pojedini članovi Vlade Srbije.

(agencije/MONDO/Foto: Nenad Milošević, Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE