Butorović umro prirodnom smrću, rezultati su obdukcije. Sahrana u srijedu u 16 sati u Kočanima kod Nikšića, komemoracija danas u hotelu "Park".
Obdukcija tijela obavljena u novosadskom Zavodu za sudsku medicinu potvrdila je da je Ratko Bata Butorović (59), predsjednik FK Vojvodina, u noći između petka i subote umro od zastoja srčanog mišića, odnosno infarkta, izjavio je za "Novosti" Miroslav Alimpić, dežurni istražni sudija Višeg suda u Novom Sadu.
"Obdukcioni nalaz je praktično potvrdio preliminarni zaključak vještaka za sudaku medicinu, koji je zajedno sa mnom i pripadnicima kriminalističke tehnike PU Novi Sad bio na uviđaju poslije otkrivanja Butorovićevog tijela i isključio mogućnost da je na njegovu smrt uticalo bilo šta drugo", dodao je sudija Alimpić.
Time je prema njegovim riječima na smrt Butorovića stavljena tačka.
Butorović je, inače, i ranije imao probleme sa srcem, a 2006 je operisan na Institutu u Sremskoj Kamenici i tada mu je ugrađeno više stentova.
Prema obdukcijskom nalazu, on je umro u subotu, u ranim jutarnjim satima. Posljednji put živ je viđen u petak oko 20 časova kada je u svom kabinetu, na prvom spratu hotela "Park", čiji je vlasnik, završio sastanak sa novim trenerom Vojvodine Markom Nikolićem i članovima uprave tog kluba.
Poslije toga se povukao u apartman koji se nalazi odmah pored kabineta. U njemu je, kažu u hotelu, spavao češće nego kod kuće.
"Iako u subotu ujutru nije ustao oko devet sati, što mu je inače bio običaj, nismo se odmah zabrinuli", kaže izvor "Novosti" iz hotela "Park".
Tek sat kasnije pomislili smo da nešto nije u redu, da bi poslije uzaludnog dozivanja momci iz njegovog obezbjeđenja obili vrata i mrtvog ga zatekli u krevetu.
Komemoracija Butoroviću biće održana danas u hotelu "Park" sa početkom u 11 časova.
On će, kako je saopšteno iuz FK Vojvodina, biti sahranjen u srijedu, u 16 časova, na Novom groblju u nikšićkom predgrađu Kočani, odakle je potekao.
Njegovo tijelo će u utorak, od 11 do 13.30 časova, biti izloženo u kapeli na novosadskom Novom groblju, poslije čega će biti ispraćeno u Crnu Goru. Dodaje se da će u Nikšiću, u gradskoj kapeli biti izložen od 11 do 15 časova.
Šta će biti sa obimnom imovinom Butorovića, hotelima "Park" i "Leopold" čija se vrijednost mjeri desetinama miliona evra, nije nikakva nepoznanica, navode "Novosti".
Jedini zakonski nasljednici su njegova supruga Smiljka i sinovi Balša i Bodin.
"Slijedi standardna ostavinska rasprava u kojoj će se oni izjasniti prihvataju li nasljedničke dijelove. S obzirom na poznatu kompaktnost te familije, ne treba očekivati nikakve nesporazume, kaže poznati novosadski advokat inače blizak Butoroviću i njegovoj porodici.
S obzirom na njegovu bliskost prije svega sa kontroverznim crnogorskim biznismenom Branom Mićunovićem, koju ni sam nije poricao, ali i činjenicu da mu je Milo Đukanović brat od ujaka, u javnosti se odavno spekulisalo da ti hoteli nisu kupljeni i sređeni samo Butorovićevim parama.
Da li bi to moglo da znači i drugu, neformalniju ostavinsku raspravu, ostaje da se vidi, piše list.
Prije funkcije predsjednika FK "Vojvodina" na koju je izabran juna 2009. godine, bio je na čelu FK "Sutjeska", Bokserkog kluba "Vojvodina", Košarkaškog kluba Radnički kao i KK Paok iz Soluna.
Butorović je obavljao i funkciju potpredsjednika Bokserskog saveza Srbije.
Poznat je i kao biznismen koji je u Novom Sadu 1987. godine otvorio prvi dragstor "Kan-Kan", a bavio se spoljnom i unutrašnjom trgovinom. On je u prošloj deceniji učestvovao u izgradnji nekoliko luksuznih hotela u Crnoj Gori, u Kumboru i Budvi, kao i olimpijskog bazena u Budvi.
Butorović je bio vlasnik najpoznatijeg tržnog centra u Novom Sadu "Tunel jeftinoće", a vlasnik je hotela Park od 2004. godine.
Hapšen je nekoliko puta, a 29. januara 2008. zbog sumnje da je potplatio sudije koje su 12. decembra 2007. godine njegovom klubu donijele pobjedu od gola razlike nad FK Mladost iz Lučana.
Postupak protiv njega bio je stopiran, pošto je Okružni sud utvrdio da su telefoni Butorovića i ostalih prisluškivani na nezakonit način.
Međutim, Vrhovni sud Srbije ocijenio je da policija nije prekršila zakon kada je prisluškivala i snimala te razgovore pa je prvostepenom sudu naloženo da nastavi sa glavnim pretresom koji je bio prekinut 29. septembra 2008. do odluke VSS.
(MONDO/Foto: MN Press)