• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jubilej Milanskog edikta, dolazi 15.000 ljudi

Centralna proslava 17 vijekova Milanskog edikta počela u Nišu. Organizatori očekuju dolazak 15.000 ljudi.

 Jubilej Milanskog edikta, dolazi 15.000 ljudi Izvor: MONDO

Liturgiju vodi Vaseljenski patrijarh Vartolomej, a saslužiuju mu poglavari i predstavnici pomesnih pravoslavnih crkava.

Patrijarh Irinej će goste odlikovati ordenom svetog cara Konstantina Velikog.

Liturgija se služi ispred novopodignutog hrama Svetih cara Konstantina i carice Jelene u Nišu.

Centralnoj svečanosti prisustvuje i jerusalemski patrijarh Teofil i patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril, koji su u petak stigli u Beograd, gdje ih je na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao patrijarh Irinej.

Osim crkvenih velikodostojnika, među gostima je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, članovi vlade, kao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Svečanosti prisustvuju i arhiepiskopi Kipra i Grčke, mitropolit Varšavski, ali i delegacije iz Bugarske i predstavnici iz Aleksandrije.

Na čelu delegacije Rimo-katoličke crkve je kardinal Jozef Tomko, a prisutni su i predstavnici Jermenske crkve.

Crkveni velikodostojnici prisustvovali su u subotu molitvenom dočeku u Sabornoj crkvi, a zvanično ih je dočekao poglavar SPC, patrijarh Irinej i pozdravio ih posebnom molitvom za dobrodošlicu.

Molitvi slavljenja Hrista prisustvovali su Vaseljenski patrijarh Vartolomej, patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril, drugi crkveni velikodostojnici, kao i ambasadori pravoslavnih zemlja i brojni vjernici.

Vaseljenski partrijarh Vartolomej poželio je da Srbija i njen narod, oporavljeni od gonjenja i stradanja, mogu da ostvaruju svoj hrišćanski život, jer se "prvi znaci duhovne obnove u Srbiji već primjećuju, a to je najava proljeća koje počinje kod vas".

Nakon bogosluženja u Sabornoj crkvi on je poželio i da Gospod sačuva nepovrijeđenu, cjelovitu i "mučeničkom krvlju natopljenu", srpsku zemlju i njenu crkvu.

Po završetku molitve, patrijarh Irinej primio je u Patrijaršiji crkvene velikodostojnike i tom prilikom podsjetio da će završnoj proslavi Milanskog edikta prisustovati predstavnici pravoslavnih crkava, ali i drugih crkava i verskih zajednica u svijetu.

To je prilika, rekao je Irinej, da se nađe put i napravi novi dogovor za prevazilažnje drugih problema u životu hrišćanske zajednice, te da bi to mogao biti "prvi korak ka našem zbližavanju i jevanđelskom apostolskom jedinstvu".

I predsjednik Srbije primio je u subotu velikodostojnike i predstavnike hrišćanskih crkava, organizacija i udruženja iz Evrope, koji su se u Beogradu okupili povodom centralne svečanosti u okviru proslave 17 vijekova od donošenja Milanskog edikta.

Nikolić je u zdravici poglavarima i velikodostojnicima hrišćanskih crkava, rekao da je na Kosovu i Metohiji vreijme vraćeno u period prije Milanskog edikta, kojim je hrišćanima odobrena sloboda vjeroispovjesti, i da pravoslavno hrišćanstvo tamo preživljava dane teškog iskušenja.

"Nažalost, postoji jedan deo Srbije u kome je Srbija spriječena da sprovodi svoja verovanja i zakone. Na svetom KiM vrijeme je vraćeno u period prije Milanskog edikta i pravoslavno hrišćanstvo preživljava dane teškog iskušenja. Hvala vam na podršci koju nam dajete da opstanemo i sačuvamu našu kolijevku hrišćanstva. Pomažete Srbima koji veruju u Božju pravdu, zato se naša himna zove "Bože pravde"", poručio je Nikolić.

Patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril je u svojoj zdravici poručio da pitanje čvrstih garancija zaštite istorijskog nasljeđa Srpske pravoslavne crkve i bezbjednosti pravoslavnih Srba treba da bude jedna od prioritetnih tema u političkom dijalogu o budućnosti Kosova i Metohije.

"Želimo da Vas uvjerimo predsjedniče da smo sa vama u borbi za opstanak vašeg naroda na pradedovskoj zemlji i da ćemo se za to moliti Bogu. Čuvamo vjeru pravoslavnu, ostajemo ono što jesmo i u to ime podižem ovu zdravicu", poručio je ruski patrijarh.

Milanski edikt je zakonski akt koji su donijeli carevi Konstantin Veliki, rođen 272. godine u današnjem Nišu, i Licinije.

Ediktom je proglašena vjerska ravnopravnost i prestanak progona hrišćana, koji je trajao 300 godina.

(MONDO/agencije, Foto: Tanjug, Rade Prelić)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE