• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alo, znam gdje je Mladić!

Dežurni operativni centar Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) svakodnevno je "zasut" raznim informacijama od bezbjednosnog značaja.

 Alo, znam gdje je Mladić! Izvor: MONDO

U jednoj od njegovih soba nalazi se i famozni telefon sa brojem 9191, na koji zovu građani i prijavljuju razne stvari - lošu privatizaciju, probleme u suđenjima, kriminal, podatke o haškim optuženicima i njihovim jatacima...

Ovaj telefon, iako uveden početkom maja 2006, nedavno je iznova pobudio pažnju, kada je objavljen na poternici srpskog Akcionog tima za generalom Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem koje traži Haški tribunal. Navedena je i nagrada za podatak koji može da dovede do njihovog hapšenja - za Mladića milion evra, a za Hadžića 250.000.

"Broj poziva je povećan otkako smo građane podsjetili na ovaj telefon", priča za "Novosti" Jovan Stojić, šef kabineta direktora BIA.  To povećanje poziva upravo se odnosi na raspisanu nagradu. Interesuje ih mahom tehnička stvar - kako će ona biti isplaćena.

Stojić navodi da od 2006. do danas nijedan poziv nije doprinio hapšenju bilo kog haškog bjegunca, ali da su neki podaci dobijeni na taj način pomogli u istrazi oko rekonstrukcije skrivanja nekih od njih.

Potraga je, kako kaže slikovito sagovornik, mozaik sastavljen od niza kockica. Neki od tih kvadrata mogu da budu i informacije dobijene na pomenuti broj.

Razni su podaci koje građani navode - ima šaljivih, onih koji žele da skrenu potragu na pogrešan trag, osvetničkih (komšije i prijatelje prijavljuju kao jatake)...

"Prva selekcija se pravi tokom razgovora s građanima", kaže Stojić. "Na telefon, tokom 24 časa, javljaju se iskusni operativci. Oni postavljaju pitanja na osnovu kojih procenjuju koliko je neki podatak validan, da li se neko šali, ima li "materijala" u tim informacijama za dalje istrage..."

Podaci za koje se procijeni da mogu da budu interesantni šalju se nadležnoj organizacionoj jedinici BIA koja dalje radi na utvrđivanju njihove vjerodostojnosti. Dešava se da takva saznanja izazovu dalje istrage.

"Uglavnom nam se javljaju oni koji daju puna imena i prezimena, pa čak i brojeve kontakt-telefona", navodi Stojić. "Takvim ljudima se, obično, najviše i veruje. Javljaju se iz cijele Srbije, i gotovo su svih starosnih dobi, muškarci i žene, radnici, intelektualci ... Nema razlike. Naravno, pozivi mogu biti i anonimni".

U velikom broju poziva na broj 9191 nije zanemarljiv broj onih koji se odnose na dvojicu haških optuženika. Ima i onih koji se žale na sve i svašta u društvu, posebno na korupciju, sporost pravosuđa...

"Podatke koje dobijamo o, recimo, kriminalu, pa i onom organizovanom, odmah dostavljamo kolegama iz MUP Srbije", kaže Stojić. "Imamo dobru saradnju i sa Vojskom Srbije".

Službe Agencije intenzivno sarađuju sa Akcionim timom Vlade Srbije za okončanje saradnje s Haškim tribunalom. To je prioritet, ali se ne zanemaruju ni ostale bezbjednosne oblasti. U Dežurni operativni centar BIA stižu i obavještajni, ali i kontraobavještajni podaci važni za bezbjednost zemlje.

Često se građani pojave i na našoj kapiji i traže da ih primimo jer imaju "nešto važno da nam kažu", navodi Stojić.

"Nikog ne vratimo, uvijek neko od operativaca razgovara sa njima. Pojedini od njih prevale i stotine kilometara da dođu u sjedište BIA, iako imaju naš centar u svom gradu. Vjeruju da će ovde imati bolje sagovornike. Neki samo donesu pismo sa svojim saznanjima i nekim podacima i ostave ga na prijavnici. To je sve dobro, jer pokazuje da građani vjeruju BIA".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE