Povodom hapšenja narko bosa Darka Šarića danas je održana vanredna sjednica vlade.
Aleksandar Vučić objasnio na koje načine je radna grupa BIA locirala i pratila kretanje Šarića.
Predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić i potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić pozdravili su hapšenje i izrazili zadovoljstvo saradnjom policija regiona.
"Vlada Srbije pozdravlja izražava zadovoljstvo zbog privođenja Darka Šarića, rekao je danas premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić i pohvalio državne organe za taj uspjeh, posebno Ministarstvo pravde i Bezbjednosnu-informativnuagenciju, kao i ostale sa kojima su sarađivali u zemlji inostranstvu.
"To je veliki pokazatelj posvećenosti regionalnoj saradnji", rekao je Ivica Dačić i dodao da će ovo biti veliki doprinos kredibilitetu našeg pravosuđa.
"Poslije više od četiri godine bjekstva Šarić se nalazi u pritvorskoj jedinici u Ustaničkoj ulici i to je velika i dobra vijest za građane Srbije", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je jedini uslov za predaju Šarića bio da se na pola sata vidi sa porodicom- ženom, ćerkom i sinom i da mu je to mu ispunjeno.
"Avion iz Treće zemlje je sletio na međunardnu zonu podgoričkog aerodroma i tu se vidio sa porodicom", precizirao je Vučić i rekao da je smatrano da to ne otežava i ne umanjuje značaj postupka.
Šarić je potom, objasnio je Vučić, predat pod kontrolu Odjeljenja za potrage i odveden pred specijalni sud.
VIDEO
On je izjavio da je Šarićev branilac 24. februara kontaktirao Vladu Srbije i ponudio bezuslovnu predaju svog klijenta.
Kako je Vučić objasnio prvi razlog zbog kog se pristalo na predaju je da bi se skratilo odougovlačenje procesa zbog ekstradicionog postupka, drugi da bi se spriječilo krvoproliće.
"Treći razlog, i za nas najvažniji, je da se Šarić nađe pred državnim organima i bude priveden pravdi", rekao je Vučić.
Vučić je izjavio da je u junu 2013. formirana posebna radna grupa u okviru BIA koja je pratila kretanje Darka Šarića.
Kako je rekao, tokom devet mjeseci grupa je primjenjivala je najsloženije metode i sredstva u lociranju Šarića, što obuhvata tajnu pratnju u zemlji i inostranstvu u trajanju od 270 dana, kao stalni video nadzor objekata kroz cijeli taj period.
"Zbog prirode posla ne možemo da kažemo koliko objekata je nadzirano. Korišćena su GPS sredstva za lociranje na 20 objekata, praćena je komunikacija 15 lica što obuhvata ukupno 75 mjera, a o nekim mjerama razumjećete ne možemo da govorimo", naveo je Vučić.
On je dodao u da su korišćena prislušna sredstva na otvorenim i zartvorenim prostorima, ukupno 51 put, a izvršen je i tajni pretres na različitim lokacijama, ukupno 25 puta, u inostranstvu i zemlji angažovano je više od 20 sardnika i da je u lociranju učestvovalo najmanje 15 službi bezbjednosti.
"Šarić ne može dobiti status svjedoka saradnika, jer je on prvooptuženi u ozbiljnom postupku u kojem je optužen za šverc 5,6 tona kokaina", rekao je Vučić, napominjući da postoji pretpostavka nevinosti i da je na Šariću da se brani.
Prethodno su konferenciju za novinare povodom hapšenja održali ministar pravde Nikola Selaković, specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, direktor Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandar Djorđević i direktor policije Milorad Veljović.
Narko-bos Darko Šarić uhapšen je rano jutros u zajedničkoj akciji organa Srbije i Crne Gore.
(MONDO, Foto: Tanjug, Rade Prelić)