• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Momir dokaz da vicevi o policajcima “ne piju vodu”

Autor mondo.me

Inspektor bjelopoljske policije Momir Šekularac (40) prije desetak godina ušao je u članstvo MENSE, međunarodne organizacije koja okuplja natprosječne inteligentne ljude sa IQ iznad 130.

Kako sam kaže, on je živi dokaz da vicevi na račun inteligencije policajaca nemaju utemeljenje, pišu podgoričke Dnevne novine.

Nakon oloženog testa Mense, Momir se svrstao u plejadu od dva odsto svjetske populacije sa natprosječnim koeficijentom inteligencije.On je na testiranju bazične inteligencije, koje je u junu 2005. godine organizovala Mensa Crne Gore, pokazao izvanredan rezlultat.

"Da bi neko stekao uslov za članstvo u Mensi, potrebno je da ima koeficijent inteligencije veći od 148 i ja sam taj kriterijum ispunio", kaže Šekularac za Dnevne novine.

On podsjeća da su prije njega još dva pripadnika crnogorskog MUP-a uspjela da savladaju test Mense.

"Na testiranje na tek osnovanim Studijama menadženta u Bijelom Polju, došao sam sasvim slučajno, iz čiste radoznalosti, da bih provjerio svoju inteligenciju koja se pokazala natprosječnom. Test je baziran na logičnom razmišljanju i sastoji se od 36 pitanja koja su poredana u tri reda i kolone od kojih je osam polja popunjeno dok je deveto prazno. Potrebno je uočiti zavisnost i popuniti prazno polje. Prvi put sam se susreo sa takvim setom pitanja. Inače, test se drži u potpunoj tajnosti i niko prije testiranja ne može da bude sa njim u kontaktu. Testiranje je trajalo 45 minuta, a ja sam svoj test uradio za polovinu predviđenog vremena. Dva mjeseca sam sa nestrpljenjem čekao rezultat iz Engleske, i kada je stigao u meni je izazvao posebne emocije", ispričao je Šekularac Dnavnim novinama.

Inspektor bijelopoljske policije je uvjeren da u Crnoj Gori postoji još ljudi sličnih njemu, pa smatra da bi oni koji pretpostavljaju da bi mogli ispuniti kriterijume Mense trebalo da se oprobaju na testiranju koje se povremeno organizuje.

„Moj ulazak u Mensu samo je još jedna potvrda da vicevi o policajcima nemaju utemeljenje", kaže Šekulac koji je još prije 30-ak godina bio junak novinskih priča.

Kao 11-godišnjak, davne 1986. godine, u mjestu Potkrajci u blizini porodične kuće na pruzi Beograd-Bijelo Polje, on je spriječio željezničku nesreću tako što je uspio da zaustavi voz i upozori mašinovođu na veliki odron koji se sručio na prugu.

"Igrao sam se iza kuće kada sam primijetio da se brdo urušilo na prugu. Shvatio sam da može doći do katastrofe, jer je baš u to vrijeme trebalo da naiđe brzi voz iz pravca Beograda. Koliko su me noge nosile trčao sam niz prugu u susret vozu. Sjećam se, da sam skinuo sa sebe crveni džemper kojim sam mahao mašinovođi da stane. On je shvatio moje signale i na bezbjednoj udaljenosti zaustavio kompoziciju", prisjetio se Miomir.

Njegov gest je tada u anketi Večernjih novosti proglašen za "najplemenitiji podvig godine" Među priznanjima ovog skromnog čovjeka je i Medalja za hrabrost koju je dobio od Savjeta za pitanje bezbjednosti saobraćaja u bivšoj SFRJ kao i priznanje povodom Dana opštine 3. januar.

Ipak, jednu od najdražih uspomena vezuje za Dan mladosti koji se nekada slavio širom SFRJ, odnosno štafetu mladosti koju je kao dječak te godine unio na prepun stadion u Bijelom Polju.

"Posebno mi je u sjećanju ostao maj 1986. godine kada sam u susret Danu mladosti bio posljednji nosilac Titove štafete, koju sam unio na prepuni gradski stadion u Bijelom Polju. Među najdragocjenijim sjećanjima su mi svakako ona doživljena na radnim akcijama širom bivše Jugoslavije", ispričao je Dnevnim novinama Miomir Šekularac.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE