• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Važe za vojno neutralnu zemlju vijekovima! Švajcarska sada ulazi u "vojni Šengen", evo šta on predstavlja

Savjet Evropske unije je odobrio ulazak Švajcarske u PESCO projekat "Vojna mobilnost", koji unapređuje prekogranični vojni transport unutar EU.

 Švajcarska ulazi u PESCO projekat Izvor: Andreas Haas / imago stock&people / Profimedia

Savjet Evropske unije odobrio je priključenje Švajcarske projektu "Vojna mobilnost", koji se naziva još i "vojni Šengen". Projekat je stvoren kako bi obezbjedio brz transfer trupa širom EU, drumskim, željezničkim, morskim ili vazdušnim transportom, bez odlaganja na granicama.

U pitanju je projekac Stalne strukturalne saradnje (PESCO) koja je jedan od stubova odbrambene politike Evropske unije.

Ovom odlukom Savjet je ovlastio Holandiju, kao koordinatora projekta, da zvanično pozove Švajcarsku da se pridruži projektu "Vojna mobilnost", kao odgovor na zahtjev koji je Švajcarska podnela u septembru 2024. godine. Nakon što Švajcarska završi administrativni sporazum u vezi sa projektom, postaće njegov formalni član.

Projekat "Vojna mobilnost" ima cilj pojednostavljenje i standardizaciju nacionalnih procedura za prekogranični vojni transport. Omogućava brže kretanje vojnog osoblja i opreme kroz Evropsku uniju, koristeći kopneni, željeznički, pomorski ili vazdušni saobraćaj. Kanada, Norveška i Sjedinjene Američke Države pozvane su da se pridruže projektu 2021. godine, dok je Velika Britanija pozvana 2022. godine, navodi se u saopštenju.

PESCO predstavlja okvir za odbrambenu saradnju između 26 država članica EU koje su prihvatile više obavezujućih sporazuma. Države učesnice zajednički razvijaju odbrambene sposobnosti, koordiniraju investicije, unapređuju operativnu spremnost, interoperabilnost i otpornost svojih oružanih snaga, te sarađuju na raznim projektima.

Krajem 2020. godine, Savjet je usvojio odluku kojom su postavljeni opšti uslovi pod kojima treće države mogu biti izuzetno pozvane da učestvuju u pojedinačnim PESCO projektima. Prijavljene države moraju ispuniti političke, pravne i suštinske uslove, uključujući dijeljenje vrednosti na kojima se EU temelji i neusprotivljavanje sigurnosnim i odbrambenim interesima EU i njenih članica.

Takva država je upravo Švajcarska. Podsetimo, ova zemlja je vekovima bila vojno neutralna, tačnije od 1815. godine, kada je na Bečkom kongresu posle francuskih revolucionarnih ratova usvojila politiku trajne vojne neutralnosti.

(EUpravo zato)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE