Nemačko Tužilaštvo podgilo je optužnicu protiv bivšeg funkcionera jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića (69), zbog pomaganja u ubistvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Minhenu 1983. godine.
Nemačko pravosuđe Perkovića tereti zbog "planiranja i pripreme" ubistva Đurekovića.
U postupku koji je vođen protiv bivšeg agenta Službe državne bezbednosti Krunoslava Pratesa, koji je osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva Djurekovića, Nadzemaljski sud u Minhenu utvrdio je da je Prates upravo Perkoviću predao ključeve garaže koju je Đureković koristio kao štampariju.
Perković je tada, kako se obrazlaže u presudi iz 2008. goidne, ključeve predao nepoznatim osobama koje su Đurekovića dočekale u garaži i usmrtile hicima iz vatrenog oružja i udarcima u glavu.
Perković od početka tvrdi da nema nikakve veze s ubistvom. Inače, Perković sin Saša zaposlen je kao savetnik za bezbednost u kabinetu aktuelnogo hrvatskog predsednika Ive Josipovića.
Hrvatska je Perkovića starijeg izručila Nemačkoj 24. januara po osnovu evropskog naloga za hapšenje, koji je Hrvatskoj dostavljen dan nakon priključenja Evropskoj uniji. Time je praktično bila završena sedmomesečna pravno-politička afera kojom su bila aktuelizovana nerešena politička ubistva iz prošlosti ali i stvoreni sukobi u pravosudnim krugovima zbog različitog tumačenja evropskog naloga za hapšenje, odnosno pitanja zastarevanja zločina.
Slučaj Perković doveo je u početku i do izmena Zakona o pravosudnoj saradnji s članicama EU-a, a taj tzv. lex Perković, je gotovo tri meseca izazivao napetosti između Zagreba i Brisela, sve do pretnje evropskim sankcijama čime su obeleženi prvi meseci članstva Hrvatske u EU.
Zagrebu je zaprećeno sankcijama jer je sporni zakon Sabor izmenio 28. juna, samo tri dana pre pristupanja EU, čime je primena evropskog naloga za hapšenje bila ograničena na zločine počinjene posle 2002. godine, iako je Hrvatska u pristupnim pregovorima preuzela obavezu njegove neograničene primene.
Međutim, u oktobru 2013. s Evropskom komisijom postignut je kompromis pa je u zakonu ukinuto vremensko ograničenje za primenu naloga, piše agencija Hina.
Pošto je 1. januara 2014. stupio na snagu izmenjeni zakon, u kojem je ukinuto vremensko ograničenje, policija je na osnovu Evropskog naloga uhapsila Perkovića, a zatim i Zdravka Mustača, koji je Perkoviću bio nadređen u jugoslovenskoj tajnoj službi, i obojica su izručena Nemačkoj.