• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić: Srbija na Ceru stekla svoje ime

Autor mondo.rs

U okviru spomen kompleksa ''Cerska bitka'' u Tekerišu kod Loznice svečano obeležena 100. godišnjica bitke na Ceru. Prisutnima se obratio premijer Vučić.

Vučić je rekao da je na Ceru, tamo gde je srpska vojska ostvarila prvu pobedu u Prvom svetskom ratu, srpski narod postao slobodna i poštovanja vredna nacija.

"Ovde je Srbija našla svoj ponos i stekla svoje ime, na mestu gde smo i mi nastali, braneći sebe, svoju slobodu, braneći svoju zemlju", poručio je premijer.

Prema njegovim rečima, tada su u Srbiju verovali svi koji su verovali u slobodu. Za takvu Srbiju su se, ističe, borili i Česi i Slovaci, i mnogi drugi.

"Iz tog sna imamo dužnost da na isti način radimo za Srbiju, dužnost da sa istom verom sa kojom su oni ginuli za Srbiju, mi za Srbiju živimo, dužnost da ne dozvolimo da na ovom tlu nikne bilo kakva tvorevina osim naše lepe Srbije", poručio je Vučić.

On je izjavio da je vreme da od zemlje za koju je vredelo umreti napravimo zemlju za koju vredi živeti.

"To je naš glavni posao i hajde da ga uradimo. Sto godina je prošlo i sad je pravo vreme. Ubeđen da možemo, nemam šta drugo da vam kažem osim dve reči i tražim da je ponavljate sa istom verom koje su imali oni nad čijim kostima danas stojimo - Živela Srbija", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, imamo obavezu i dužnost da se na isti način kako su se vojnici pre sto godina borili za Srbiju i ginuli za njih, mi sada za Srbiju radimo i živimo.

"Vreme je da zemlji ponovo damo bar deo onoga što su joj dali oni koji su joj dali sve, vreme je da prestanemo da kukamo i da se žalimo, da se potrudimo za našu Srbiju. Vreme je za našu žrtvu i naš napor", rekao je Vučić.

U Srbiju su, kako je istakao, u Prvom svetskom ratu verovali svi koji su verovali u slobodu, i iz te vere i požrtvovanosti nastala je država u kojoj savremeno pokoljenje ima obavezu da da gradi ono što je nastalo na žrtvi predaka.

"Srbija i svi mi nastali smo tada braneći sebe, svoju slobodu i svoju zemlju. Došli smo ovde na Cer da postanemo slobodna i poštovanja vredna nacije i verovali smo u pobedu", rekao je Vučić.

"Mnogo smo vremena potrošili na pogrešne odluke, režime i ratove, ali vratili smo se i spremni smo da osvojimo svoj Tekeriš i Cer. Srbija će nastaviti da slavi svoje pobede i nastaviće da pobeđuje u budućnosti. Živela Srbija! Do konačne pobede", rekao je Vučić.

Srbija danas, kako je objasnio, kao i Prvom svetskom ratu pripada Evropi, ali ne okreće leđa ni Rusima, koje su, kako je rekao, svi zaboravili i protiv kojih su svi danas.

"Mi smo na evropskom putu, ali leđa Srbin prijatelju u nevolji nikad nije okretao", rekao je Vučić.

On je zahvalio i austrijskom ambasadoru na tome što prisustvuje ceremoniji i pokazuje koliko je veliki narod iz kojeg dolazi.

Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik položili su lovorov venac na Spomenik palim vojnicima, a potom su se upisali u spomen-knjigu.

Početak ceremonije oglasio je trubač Reprezentativnog orkestra Garde Vojske Srbije, a verski obred služi patrijarh srpski Irinej.

Vence su položili i izaslanici predsednika Republike Ivan Mrkić i Jasmina Mitrović Marić, izaslanik predsednice Narodne skupštine, načelnik Generalštaba Vojske Srbije i ministar odbrane, praunuka vojvode Stepe Stepanović, predstavnici diplomatskog kora...

Srpska vojska je avgusta 1914. pod komandom generala Stepe Stepanovića porazila daleko nadmoćniju austrougarsku vojsku, izavavši šok i nevericu u Beču i Berlinu, oduševljenje među saveznicima, jer je okončana kao prva velika saveznička pobeda u Prvom svetskom ratu.

Povodom stogodišnjice Cerske bitke, u organizaciju Udruženja građana ''Cerski marš'' više od hiljadu ljudi krenulo je u nedelju iz Šapca ka spomen-obeležju u Tekerišu da bi odali poštu cerskim junacima.

Iz Šapca je krenulo oko 1.300 učesnika Cerskog marša, a pešačka tura od 38 kilometara okupila je decu i stare iz svih krajeva Srbije, kao i iz bivših jugoslovenskih republika, preneo je RTS.

Kolona je, kako je navedeno, duga više od kilometra.

Potpredsednik Narodne skupštine Vladimir Marinković uputio je građanima Srbije čestitike povodom 100 godina od pobede srpske vojske u Cerskoj bici istakavši da istorija i preci koji su utkali svoje živote u temelje moderne Srbije ne smeju biti zaboravljeni.

Udarni deo Cerske bitke odigrao se u noći 15. na 16. avgust 1914. godine na jugozapadnim obrnocima planine Cer, a bitka je okončane kao prva velika saveznička pobeda u Prvom svetskom ratu - koju je izvojevala srpska vojska.

Usledilo je povlačenje 21. austrougarske divizije, potom 8. korpusa, da bi u krajnjem 5. armija Austro-Ugarske vojske odstupila nazad preko Drine.

Posle ''Cerske bitke'', širom Evrope proneo se glas da je "malena" Srbija uspela da porazi austrougarske trupe, što je, kako se isticalo, povećalo ugled naše zemlje.

Kada je Cerska operacija okončana 24. avgusta, od oko 200.000 austrougarskih vojnika, koliko je provalilo u Srbiju, u njoj nije ostao nijedan, izuzev 4.500 zarobljenika.

Tokom krvavih borbi gubici austrougarskih trupa dostigli su 27.000, dok je iz stroja izbačeno oko od 16. 500 srpskih vojnika, od čega 2.107 poginulih. Gonjenjem neprijatelja do Drine i završnim borbama kod Šapca, 21-24. avgusta 1914. godine, okončana je Cerska operacija.

Kao posledica uspešnog komandovanja i odlučne pobede general Stepa Stepanović dobio je čin vojvode.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE