U srpskoj prestonici je iza zatvorenih vrata počela trodnevna konferencija Trilateralne komisije, koju je otvorio premijer Srbije Aleksandar Vučić. Svi detalji 38. zasedanja ove organizacije obavijeni su velom tajne.
Izvor: MONDO, Goran Sivački
Triše je na otvaranju rekao da će članovi svetske ekonomske i političke elite koji borave u Beogradu razgovarati o evropskim problemima, perspektivi evropskih integracija i zapadnog Balkana, aktuelnoj situaciji u Rusiji i Ukrajini, kao i o izazovima u Evropi.
Napomenuo je rekao da je Triletaralna komisija pažljivo i redovno pratila dešavanja na Zapadnom Balkanu, kao i da su brojni članovi igrali važne uloge u tragičnim vremenima iza nas.
"Hajde da se podsetimo Ričarda Holbruka u Dejtonu pre 20 godina i Volfganga Išingera, koji su obojica pomogli u kosovskom mirovnom procesu", rekao je Triše.
On je podsetio da će za nekoliko dana biti obeležena i godišnjica pada Berlinskog zida i povratak celovitoj i slobodnoj Evropi i poručio premijeru Vučiću da će biti uz Srbiju na njenom putu ka EU.
Triše je citirao srpskog nobelovca Ivu Andrića koji je rekao da su "mostovi vredniji od svega što čovek sagradi i izradi", jer pripadaju svima i svima su jednako korisni.
"Ovime zvanično proglašavam otvaranje sastanka trilateralne komisije", rekao je Triše.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, na otvaranju 38. zasedanja Trilateralne komisije u Beogradu, da je članstvo u EU glavni cilj spoljne politike Srbije i poručio da će sledeće godine napredak zemlje biti još vidljiviji.
Vučić je, otvarajući zasedanje, rekao da se Srbija trudi da pronađe svoju ekonomsku i političku poziciju i da postane punopravni član EU.
"Zadovoljan sam izveštajem o napretku Srbije, ali sledeće godine će napredak biti vidljiviji. Želimo da postanemo punopravni članovi, i nikada nećemo da budemo siromašni rođak koji traži milostinju i kojeg se svi stide", poručio je Vučić.
Prema njegovim rečima put ka Evropi Srbija može da ostvari bolje od drugih "zbog istorijskog tereta na našim plećima".
Ovaj sastanak, kako je podsetio, održava se u godini kada se obeležava 100 godina Prvog svetskog rata, u kojem je Srbija "bila u centru pažnje, imala brojne žrtve, ali izašla je kao pobednik - duhovni i moralni".
"Za nas na zapadnom Blakanu i Srbiji bolja budućnost je na dohvat ruke, za razliku od situacije pre jednog veka spremni smo da idemo u pravcu budućnosti", istakao je Vučić.
Beograd je sjajno mesto za dijalog i razmenu mišljenja i dogovora o budućnosti, rekao je Vučić i dodao da imamo velike planove za našu zemlju i brojne ideje kako da svim građanima bude bolje.
Predsednik srpske nacionalne grupe Trilateralne komisije Jovan Kovačić izjavio je danas da region pati od "previše istorije, a premalo razumevanja" i da bi trebalo sve učiniti da se to nasleđe promeni za buduće generacije.
Kovačić je podvukao je da je pre 15 godina bilo nemoguće zamisliti da se ovakav događaj odigra u Beogradu, a da je danas to ipak moguće zahvaljujući hrabrosti lidera. Kako je naveo, incident na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija posle kojeg je "usledio zemljotres" podsetio je na nestabilnost u regionu i dodao da je sada pravo vreme da se razgovara o poboljšanju odnosa imajući u vidu da je Evropska komisija objavila izveštaje o pristupanju EU. "Ta i druge teme biće na dnevnom redu", rekao je Kovačić poželevši učesnicima korisne razgovore.
Zahvaljući Vladi Srbije na dobrodošlici, Kovačić je podsetio da je ovo inauguralni sastanak, međutim, ukazao je i da se Komisije ne bavi prvi put tim delom Evrope.
"Komisija je redovno razmatrala pitanja za ovaj regioan gde je istorija donela veliki haos. Region prati od previše istorije, a premalo razumevanja", rekao je on ilustrujući da je Beograd u svojoj istoriji bio pregažen od 250 armmija i više od 40 puta "sravnjen sa zemljom".
"Slična situacija je i u regionu. Deci dugujemo da im ne ostavimo ovakvo nasleđe", dodao je Kovačić.
Pored Vučića na sastanku bi iz Srbije trebalo da učestvuje i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Na ovaj skup, osim predsednika Srpske, pozvani su i bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, predsednik Makedonije Đorđe Ivanov, te premijer Crne Gore Milo Đukanović.
Na beogradski sastanak Trilaterale, koju nazivaju i "svetska vlada u senci", očekuje se dolazak oko 180 istaknutih gostiju. Učešće na skupu u Beogradu su potvrdili i predsednik banke Goldman Saks Piter Saderland, član Senata parlamenta Italije Mario Monti, savetnik Goldman Saksa i bivši češki ministar Vladimir Dluhi, poslanik Bundestaga Mihael Fuks, guverner Nacionalne banke Belgije Luk Koen...
Diskretno pripremljeno zasedanje Trilateralne komisije, iza zatvorenih vrata ovog vikenda u Beogradu, nije "nikakva zavera protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, niti reakcija na njegovu posetu Srbiji" polovinom oktobra.
Trilateralna komisija, ustanovljena 1973. sa ciljem da podstakne dijalog između Evrope, SAD i Azije, ima 175 članova, a u Srpskoj grupi koja postoji od 2013. godine su i Tahir Hasanović, Marko Blagojević, Jelisaveta Karađorđević, Darko Tanasković, Milica Čubrilo, Miodrag Stojković - pišu "Večernje novosti".
Skup u Beogradu zakazan je pre dve godine, a "i istaknuti Rusi" su u Trilaterali već 15 godina, rekao je Kovačić.
Bivši ministar spoljnih poslova Srbije Vladislav Jovanović rekao je za "Večernje novosti" da sastanak u Beogradu samo "optički" može da izgleda kao "pandan Putinovoj poseti", ali je taj skup "prethodnica daljeg približavanja Srbije evro-atlantskim strukturama".
"Sastanak u Beogradu je dar Srbiji i poruka da se s njom računa kao integralnim delom Zapada, dakle da (ona) ne može ostati politički neutralna", rekao je Jovanović.
Jovanović je za "Večernje novosti" objasnio da u Trilateralnoj komisiji "nisu operativni političari", i da oni "razmišljaju dogoročno i svoje zaključke i preporuke dostavljaju svojim vladama".
Sednica Trilateralne komisije trajaće do 3. novembra.