• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predloženo ukidanje viza za Srbiju!

Evropska komisija predložila je da se građanima Srbije od 1. januara 2010. ukinu vize za putovanja u zemlje EU.

 Predloženo ukidanje viza za Srbiju! Izvor: MONDO

Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Briselu, evropski komesari Žak Baro i Oli Ren su naveli da je ukidanje viza od naredne godine predloženo i za državljane Crne Gore i Makedonije.

"Ovo je istorijski momenat u našim podnosima sa zemljama Zapadnog Balkana i ovaj momenat je nešto što smo dugo čekali i to će omogućiti da naši odnosi budu još bolji u buduće", rekao je Baro.

Oli Ren rekao je da će odluka o viznoj liberalizaciji omogućiti državljanima Srbije, Crne Gore i Makedonije slobodno putovanje u zemlje EU, što će doprinijeti evropeizaciji tog prostora.

Prijedlog o liberalizaciji viznog režima za tri zemlje Zapadnog Balana biće proslijeđen Evropskom parlamentu i Savjetu ministara EU koji bi konačnu riječ trebalo da da u novembru.

Slobodno putovanje u 25 zemalja

Ako Savjet ministara EU usvoji preporuku Evropske komisije o stavljanju Srbije na bijelu šengensku listu, u Evropi će s pasošima Srbije od 1. januara 2010. vize biti potrebne samo za Veliku Britaniju, Irsku, Albaniju i Tursku.

Odlukom Savjeta EU, vize će biti ukinute za 25 evropskih zemalja koje čine "šengenski prostor" sa više od 400 miliona stanovnika i površinom od oko 4,3 miliona kvadratnih kilometara.

Sa pasošem Srbije moći će bez vize da se putuje u sve zemlje EU, izuzev Velike Britanije i Irske koje nisu dio zajedničkog šengenskog prostora, jer nisu prihvatile dogovor o ukidanju granične kontrole na međusobnim granicama.

"Bijela šengenska lista" omogućiće takođe da se bez vize putuje i u Švajcarsku, Island i Norvešku. Te zemlje nisu članice EU, ali su prihvatile i sprovode šengenska pravila o ukidanju granica.

Sa pasošima Srbije neće biti potrebne vize ni za putovanja u Bugarsku, Rumuniju i Kipar. Te, "nove" članice EU, formalno još nisu dio "šengenskog prostora" jer nisu u potpunosti ispunile sve za to potrebne uslove, ali poštuju i sprovode odluke EU.

Vize neće biti potrebne ni za Lihtenštajn, koji se, iako nije članica EU, izjasnio za priključenje šengenskom prostoru, ali još nije ispunio sve potrebne uslove.

Šengenskim prostorom u koji će građani Srbije od 1. januara 2010. putovati bez viza nisu obuhvaćene Albanija i Turska, jedine zemlje regiona sa kojima Srbija ima vizni režim.

Za putovanja u Albaniju građanima Srbije potrebne su vize, ali kako je rečeno agenciji Beta u ambasadi te zemlje, već nekoliko godina vize nisu potrebne tokom ljetnjih mjeseci, kao ni onima koji već imaju šengensku vizu.

Za putovanja u Tursku takođe su potrebne vize, ali je procedura veoma jednostavna, a vize se dobijaju na aerodromu, ili u konzulatu ako se u Tursku putuje kopnenim putem.

Đelić: Pala vizna tamnica

Potpredsjednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je  da je prijedlog Evropske komisije (EK) da se građanima Srbije ukinu vize odlučujujući korak prema "bijelom šengenu".

"Pala je vizna tamnica za građane Srbije, ali nema mjesta opuštanju. Moramo nastaviti reforme da bi naša zemlja bila bezbjedna ali i zbog toga što je sljedeći korak nakon ulaska u EU, ulazak Srbije u šengenski prostor", rekao je Đelić na promociji petog broja stručnog časopisa "Izazovi evropskih integracija", čija je tema "Pravosuđe, unutrašnji poslovi i vizna liberalizacija".

On je kazao da je simbolično juče, na dan proslave francuskog nacionalnog praznika 14. jula, Pada Bastilje, pala i vizna tamnica za građane Srbije, čime je, kako je naveo, načinjen izuzetno važan i odlučujući korak prema "bijelom šengenu".

"Mi ćemo danas dobiti od Evropske komisije i jedan dokument u kom će biti predočeni tehnički elementi na kojima se očekuje dodatni napredak Srbije", rekao je Đelić.

Riječ je o, kako je naveo, valjanoj primeni zakona o strancima, usvajanju nacionalne strategije za upravljenje migracijama, akcionog plana za implementaciju stragetije za borbu protiv organizovanog kriminala, pranja novca i finansiranja terorizma.

Đelić je kazao da se očekuje i potpisivanje operativnog sporazuma sa Euleksom, što pokazuje da su tehnički elementi u skladu sa državnom politikom po pitanju statusa Kosova i Metohije.

"U predlogu EK se prepoznaje poštovanje međunarodnog prava. Po pitanju Kosova i Metohije se spominje Rezolucija 1244, tako da su sve političke manipulacije koje žele da prikažu da dobijanje 'bijelog šengena' može na bilo koji način da ugrozi državnu politiku prema Kosovu i Metohiji bez ikakvog formalnog pravnog fundamenta", istakao je Đelić. (MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE