Evropska unija naložila je zemljama zapadnog Balkana da do januara 2015. izrade uvjerljive planove ekonomskog oporavka i reformi da bi se pomoglo regionu da se ekonomski približi Uniji.
Rasprava u briselskom Centru za evropsku politiku pokazala je da su bitni i novi podsticaji da bi se vratio zamah proširivanju. Nezavisni stručnjaci i bankari poručili su da "ako nema privrednog rasta, neće biti ni članstva u EU".
Neophodnost bitnog poboljšanja upravljanja privredom za zemlje zapadnog Balkana temelji se na tri stuba - reformi državne uprave, vladavini prava i programu ekonomske reforme s ciljem postizanja održivog privrednog rasta. Cilj je da se ekonomije tih zemalja ojačaju i pripreme za buduće obaveze i zahtjevnu konkurenciju unutar EU.
Istaknuto je i da unutar EU postoji otpor prema ulasku novih članica sa zapadnog Balkana jer se to vidi kao dolazak ekonomski slabih država, uz velike probleme u vladavini zakona, opterećene i međusobnim etničko-teritorijalnim i drugim sporovima.
Direktor za proširenje u Evropskoj komisiji Kristijan Danijelson objasnio je da će smjernice za novu politiku prema zapadnom Balkanu svake godine utvrđivati i usvajati Evropska komisija i Savet ministara EU i to počev od idućeg januara.
"Investicije će doći samo ako zapadnobalkanske zemlje budu u stanju da dokažu primjenu čvrstih planova i obavežu se na opipljivo poboljšanje uslova i klime za investiranje", poručio je visoki zvaničnik Evropske komisije.
Strategijom proširivanja Evropske komisije, koja treba da bude usvojena u decembru, utvrđen je novi pristup politici usmjeravanja zapadnog Balkan ka članstvu u Uniji, prenose mediji.
U Komisiji u Briselu naglašavaju da je "ključni prioritet za vlade regiona temeljno poboljšanje u rukovođenju ekonomijom" i dodaju da "pouke" koje su u EU izvučene iz ekonomske i finansijske krize jesu da se moraju riješiti budžetski i finansijski problemi, pa je uspostavljena "i svojevrsna ekonomska vlada unutar Unije".
Evropski funkcioneri su poručili da će ekonomske reforme u regionu ubuduće temeljno usaglašavati s polugodišnjim praćenjem sprovođenja ekonomsko-finansijskih zadataka u Uniji.