Crnogorski premijer Milo Đukanović okarakterisao je atentat članova Mlade Bosne 28. juna 1914. godine kao teroristički akt koji „Crna Gora nije podržala“.
Na Svečanoj akademiji povodom 100 godina od početka Prvog svetskog rata, održanoj u Crnogorskom narodnom pozorištu, Đukanović je rekao da je Crna Gora ulaskom u rat ostala verna svojim savezničkim obavezama, vođena principima odbrane slobode i nezavisnosti i nepovredivosti međunarodnog prava.
“Istorijska je činjenica da ona nije podržala teroristički akt koji je bio povod za rat. Niti je smatrala da se političkim ubistvima rešavaju problemi bilo kog naroda" rekao je Đukanović.
On je podsetio da je cnogorska vojska ubrzo bila prinuđena da položi oružje, a kralj Nikola i tadašnja Vlada su napustili Crnu Goru a da su nakon oslobođenja, suočeni s neminovnošću stvaranja velike južnoslovenske države na Balkanu, u kojoj nije bilo mesta za crnogorsku posebnost, vodili su tešku političku i diplomatsku borbu za pravo crnogorskog naroda da sam odluči o svojoj budućnosti.
"Svi su naravno znali da ni kralj, ni Vlada, ni narod nisu bili protivnici ujedinjenja. Smatrali su nepravdom da Crna Gora bude ukinuta kao država, da uđe u jugoslovensku državu na sraman način, bez uvažavanja njenog nacionalnog i državnog imena, i velikog istorijskog dela i nasleđa” rekao je Đukanović.
Đukanović je tokom govora Podgoričku skupštinu okarakterisao kao državni prevrat.
"Nelegalnim odlukama nelegitimne Podgoričke skupštine, koja je suštinski bila instrument državnog prevrata u službi tuđih interesa, ugašena je crnogorska nezavisnost i dinastija, a jedna od država učesnica Prvog svetskog rata, u koji je ušla kao saveznica Srbije, anektirana je i svedena na njen okrug. Takvim je ostala i u kasnijoj kraljevini. Ostaće upamćena u evropskoj i svetskoj istoriji po paradoksu da je kao država pobednica nestala sa geografske karte. Neki su to nazvali zločinom Mirovne konferencije, kao Amerikanac Vitni Voren. Sve je tada bilo uzalud, pa i naklonost predsednika SAD Vudroa Vilsona" naveo je Đukanović.
Opširnije na mondo.me