Slovenački Ustavni sud danas je privremeno suspendovao odluku parlamenta kojom je ukinut poslanički mandat bivšeg premijera i opozicionog lidera Janeza Janše.
Reč je o privremenoj meri koja će važiti sve dok Ustavni sud ne odluči o ustavnosti važećeg zakona o zastupnicima, na osnovu koga je parlament Janši i oduzeo mandat.
Važeći zakon je nejasan i ima različita pravna tumačenja, a njime je određeno da zastupnicima u parlamentu, osuđenima na zatvorsku kaznu dužu od šest meseci, mandat prestaje.
U pritužbi Ustavnom sudu, prenosi Hina, Janšini advokati tražili su ispitivanje ustavnosti zakona, jer se njime navodno krši ustavno pravo građana da budu birani i biraju.
Janšin pravni tim tvrdi da se iz postojećeg zakona o zastupnicima može zaključiti kako se oduzimanje mandata dopušta samo u slučajevima kad zastupniku bude izrečena zatvorska kazna u vreme dok mu mandat traje i da u Janšinom slučaju to ne važi, jer je on osuđen i počeo da izdržava kaznu još pre nego što je izabran na julskim izborima, pa su "birači znali za koga glasaju".
Slovenački mediji saznaju da je za privremenom vraćanje zastupničkog mandata Janši glasalo sedam od devet ustavnih sudija.
Odluka će, verovatno, imati velike političke posledice jer će Janšina Slovenačka demokratska stranka obnoviti napade na rukovodstvo parlamenta da je oduzimanje mandata njenom lideru bilo protivzakonito i protivustavno.
U međuvremenu, u parlamentarnu proceduru uložen je predlog novog zakona kojim bi se svim osuđenim osobama onemogućilo da postanu članovi parlamenta ili opštinskih veća, čak i u slučaju da budu izabrani.