• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati podneli gomilu uslova u rezoluciji o Srbiji

Autor mondo.rs

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister izjavio je danas da je na njegov predlog rezolucije podnet rekordan broj amandmana, ali da to "neće ugroziti evropski put Srbije".

Podneto je čak 222 amandmana, što je dvostruko više nego za predloge rezolucija za Crnu Goru i Makedoniju zajedno, rekao je Mekalister na međunarodnoj konferenciji o napretku Srbije u Gete institutu u Briselu koju je organizovala Fondacija Hans Zajdel.

Najviše amandmana su podneli poslanici iz Hrvatske, koji traže da se Srbija uslovi rešavanjem brojnih otvorenih bilateralnih sporova sa Srbijom, ali i poslanici iz Mađarske, Bugarske i Rumunije, koji traže bolji status za svoje nacionalne manjine.

"Ono što je najbitnije je da niko ne osporava napredak Srbije na evropskom putu, niti zahteva da joj se vrata EU zatvore", istakao je Mekalister i dodao da amandmani nemaju za cilj da promene opšti ton rezolucije, već samo da "unesu neke detalje".

Bivši evropski komesar Štefan Lene je prokomentarisao da je proklamovani princip da se proces proširenja ne uslovljava bilateralnim pitanjima i ranije često kršio i naveo primere Grčke, koja blokira Mekedoniju zbog spora oko imena države, kao i slovenačku blokadu Hrvatske zbog Piranskog zaliva.

"Na žalost, bilo je sasvim lako predvideti da će Hrvatska iskoristiti članstvo u EU da izvrši pritisak na Srbiju", rekao je on.

Za reč se javio i hrvatski ambašador u Belgiji Mario Nobilo, koji je ustvrdio da nije reč o bilateralnim pitanjima, nego o zahtevu da se poštuju osnovne evropske vrednosti.

"Mi želimo da vidimo Srbiju u EU, ali insistiramo da ona prođe kroz istu katarzu kroz koju je Hrvatska prošla tokom pregovora o pridruživanju", rekao je on, dodajući da su zahtevi hrvatskih poslanika koji se odnose na pronalaženje nestalih, suočavanja sa prošlošću, korekciji granice na Dunavu i vraćanja kulturnog blaga u skladu sa evropskim normama.

Njemu je replicirao Srđan Majstorović, zamenik šefa Kancelarije vlade Srbije za Evropske integracije, koji je podsetio ambasadora da se hrvatski Sabor prošle godine rezolucijom obavezao da neće ometati Srbiju u evropskim integracijama bilateralnim pitanjima.

"Uveren sam da će predstavnici Hrvatske u EU poštovati tu rezoluciju", istakao je Majstorović.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE