Lideri vladajuće i najveće opozicione stranke u Makedoniji pokušaće da rješenje krize potraže u Strazburu.
Zaevu je danas vraćen pasoš koji mu je oduzet zbog pokretanja postupka u slučaju "Puč", javili su skopski mediji. Kriza u Makedoniji počela je sredinom prošle godine nakon prijevremenih parlamentarnih izbora, pošto je SDSM obavijestio Državnu izbornu komisiju da neće učestvovati u radu zakonodavnog organa, jer ne priznaje rezultate izbora.
Lider opozicije je optužen za neovlašćeno prisluškivanje, snimanje, špijunažu i nasilje protiv državnih zvaničnika.
Gruevski i Zaev, zajedno sa liderima vodećih partija makedonskih Albanaca, uz posredovanje američkog i šefa Delegacije EU u Skoplju, razgovarali su juče o prevazilaženju krize.
Sastanak je završen bez rezultata, a lideru su saopštili da "daju podršku demokratskim vrijednostima i da će nastaviti dijalog radi unapređenja evroatlantske agende".
Novi sastanak zakazan je za ponedjeljak, 18. maj.
Predstavnici VMRO-DPMNE i SDSM-a razgovarali su i u Briselu, uz posredovanje evropske "trojke", koju su činili evropski poslanici Ivo Vajgl, Eduard Kukan i Ričard Hovit.
SDSM za prevazilaženje krize traži formiranje prelazne vlade, ostavku javnog tužioca i rukovodstva Makedonske radio-televizije, utvrđivanje detalja u izbornom zakonodavstvu, ažuriranje biračkih spiskova i organizovanje popisa stanovništva.
VMRO-DPMNE je spremna da pregovara o svim političkim pitanjima u radnim grupama koje bi bile formirane, ali nikako se ne slaže sa formiranjem prelazne vlade.
SDSM je za nedjelju, 18. maj, zakazao veliki miting, a VMRO-DPMNE dan kasnije kontramiting.
Situacija se dodatno iskomplikovala nakon što je Gruevski optužio Zaeva za pokušaj "zbacivanja vlade", a Zaev počeo objavljivanje kompromitujućeg materijala sa optužbama na račun premijera.
Potom je je došlo do sukoba policije sa teroristima na području Kumanova u Makedoniji, gdje je 9. i 10. maja poginulo osam policajaca, a 37 je lakše ili teže povrijeđeno.